הכרישים ודאי משתגעים מכעס, כשהם רואים את אחיהם הדגים צפים ללא קושי במים. "איך הם עושים את זה?", הם שואלים את עצמם במבוכה. "אלוהים, למה אנחנו לא יכולים להיות בנירוונה? למה אנחנו יכולים לנוח רק על הקרקעית, בעוד שבמים אנחנו תמיד צריכים להיות בתנועה? אז מה הפלא שכולם חושבים שאנחנו היפראקטיבים?".

סביר שהכרישים לא יודעים שרוב הדגים מצוידים בשלפוחית שחייה מובנית, המאפשרת להם להיות מאוזנים מבלי להזיז סנפיר. וכן, הם אולי כרישים, אבל, אין להם גם את כושר האלתור וההמצאה של בני האדם, שמשתמשים במאזן.  
המאזן הוא לא יותר מאשר שק אוויר מאובזר, אבל, למרות פשטותו, הוא נכנס לעולם הצלילה באיחור. 


שנות ה- 70 , חגורות הצלה לאיזון 

הצוללים הראשונים לא השתמשו במאזן. לא שהם היו שאקלים, פשוט לא היה דבר כזה. גם אם הם החלו את הצלילה במצב מאוזן, עם כמות אופטימלית של משקולות, זה היה רק עניין של זמן עד שאיבדו את היכולת להתאזן בגלל הירידה לעומק, הידלדלות מלאי האוויר במיכל וכושר הספיגה של החליפה. התוצאה: עולם הצלילה היה עד לתאונות רבות. פעם צוללים עלו מהר מדי אל פני המים עם בועות חנקן במחזור הדם ופעם הם צללו כמו אבן לקרקעית וטבעו למוות.

נשימות עמוקות
בתחילת שנות ה-70, החלו הצוללים להשתמש בחליפות הצלה, שאותן לבשו על הצוואר. ההמצאה החדשה הזאת חוללה מהפכה של ממש, והצוללים יכלו לאזן את עצמם לאורך כל הצלילה, שהפכה להיות מהנה ובטוחה יותר.
 

הוארד רוזנשטיין מצויד בפנזי , מאזן ציפה של אותם ימים בדרך לצלילה לבאר מים 

עם זאת היו לחליפת ההצלה גם חסרונות. היא לא הייתה מחוברת למיכל, והצוללים היו צריכים לקחת נשימות עמוקות מהווסת הפרימיטיבי שלהם (זה מה שהיה אז) כדי למלא את החליפה באוויר. ממש לא בטוח ולעתים קרובות גם לא יעיל. בנוסף, מעצבי החליפה חשבו בעיקר על בטיחות והאיזון היה בעיקר באזור הצוואר. זו הסיבה שצוללים רבים מצאו את עצמם בתנוחה מאוד לא דגיגית, כאשר ראשם ורגליהם לא באותו קו. לא מעטים העדיפו לוותר על הפטנט החדש והמשיכו לצלול בשיטות הישנות להן היו רגילים.

את הבעיה הראשונה פתרו בעזרת מכל אוויר קטן המכיל 400 מ"ל אוויר. זה היה פתרון סביר, אך לא בלי בעיות. המכל הנוסף סרבל קצת את העניינים, אך מעבר לכך אירעו בגללו גם כמה תאונות. צוללים שחררו בבת אחת את כל האוויר לחליפת ההצלה, וטסו במהירות שיא למעלה עם ראות מעוכות.

להחזיק את הראש
סופו של צווארון ההצלה הזה היה בבית המשפט. משפחתו של צולל אמריקני זכתה בפיצויים גדולים לאחר שזכתה בתביעה נגד היצרן. במקביל החלו לייצר באירופה את המאזנים המודרניים. הם לא התיימרו לשמש להצלה, ונועדו בעיקר לשפר את איכות הצלילה, להיות ידידותיים יותר לצולל ולהתאים את עצמם למבנה גופו. המאזן החדש גם תמך במיכל וחצץ בינו לבין גבו של הצולל. ההמצאה החדשה התקבלה בהתלהבות, וכיום כמעט כל הצוללים משתמשים במאזן של יצרן זה או אחר.

המאזן המודרני, בין שאר תפקידיו, נועד לתמוך בצולל לפני שהוא מכניס את הראש למים בדרך למטה ומיד בסיום הצלילה, כשמורידים את המסכה.

אם אתם מתכוונים לצלול רק במים שקטים, לא תצטרכו להחזיק את הראש גבוה מעל פני המים. לעומת זאת, אם דווקא תרצו לצלול בים גלי, אולי תרגישו יותר נוח עם מאזן שירים אתכם גבוה מעל פני המים.
לצוללים הטכניים כדאי לבדוק, שלמאזן יש אפשרות חיבור לרצועת מפשעה. דווקא על פני המים, כאשר המאזן מנופח במלואו, הוא עלול לעלות גבוה ולהשאיר אתכם תלויים עליו, כך שתרגישו ממש לא נוח. רצועת המפשעה תחזיק את המאזן נמוך בדיוק היכן שמיקמתם אותו לפני הכניסה למים.

חשוב לקנות מאזן עם כושר ציפה מספק, אך זכרו כי החלקים של המאזן שנמצאים מעל פני המים לא מוסיפים לכושר הציפה. כלל נוסף חשוב הוא שצולל עם משקל נורמלי לא צריך יותר ציפה מאשר המשקולות שעל חגורתו. לעומת זאת, אם אתם מתכוונים להשתמש בשני מכלים, במיוחד מפלדה, נחמד לדעת שאפשר להציף את הציוד. עם זוג מכלים יש להתחשב בהשפעה השלילית על הציפה (פלדה או אלומיניום) ולבחור נפח מאזן מתאים. 

מאזן מרס לצלילה ספורטיבית 
 

מאזן גדול מאוד שאין בו צורך, ייצר גם גרר גדול מאוד במים במהלך הצלילה ולכן אין יתרון ב"עודף" יכולת ציפה.

יצרנים רבים קובעים את כושר הציפה המקסימלי, על-פי נפח האוויר בתוך המאזן לעומת כמות המים שהוא יכול להכיל (ליטר שווה קילוגרם של הרמה). השיטה הזאת לא לוקחת בחשבון את כיווץ הטורסו כשהמאזן מתכווץ, כמו גם כשהוא מתנפח. בנוסף, יש לזכור את משקל המאזן עצמו, במיוחד כשלפעמים הוא כולל הרבה טבעות D כבדות מפלדה.

מאזנים המשמשים את קהילת הצוללים הטכניים הנם בתצורת "פרפר" כאשר שק המילוי נמצא על הגב והמאזן כולו בנוי בצורה מודולארית הניתנת לשינויים והתאמות לסוגי מכלים וציוד שונים כאשר המאזן כולו בנוי סביב לוח גב קשיח העשוי מפלדה או אלומיניום ויש להתחשב במשקל הלוח בבחירת משקולות.

 
מאזן מודולרי לצלילות טכניות של Halcuyon

כל המאזנים אמורים להתנפח בעזרת האינפלייטור, אך, חשוב לבדוק עד כמה קל להוציא אוויר בשחייה מאוזנת, כיוון שבמאזנים מסוימים האוויר לא משתחרר בקלות.

עדיין מלמדים צוללים לרוקן אוויר על ידי העלאת האינפלייטור, אף על-פי שכתוצאה מכך נכנסים מים לתוך המאזן. ברז הריקון בתחתית הגב הוא לשימוש, כאשר הצולל מוצא עצמו עולה למעלה הפוך. היום גם קיימים מאזנים עם אינפלייטור פנאומטי (גם בעבר היו אך אלו של היום יעילים יותר). בידקו שהוא עובד ובדקו שהוצאת האוויר אינה תלויה בתנוחת הגוף.

גומיות, כיסים, טבעות
המאזן גם סוחב את המכל על הגב. רוב הצוללים משתמשים רק ברצועה אחת, אבל יש כאלה שמשתמשים בשתיים. אחת או שתיים, הכי טוב להרטיב אותן לפני התאמתן למיכל.
לרוב המאזנים יש כיסים, חלקם יותר שימושיים מהאחרים. חשוב לבדוק עד כמה הכיסים האלה נגישים, כאשר המאזן עליכם וכאשר הוא מנופח. אחד היתרונות של מאזני הפרפר הוא שניפוח המאזן אינו משפיע כלל על הכיסים. עד לאחרונה, מאזנים עם טבעות מפלדה יועדו רק לצוללים טכניים. כיום יש יותר כאלה מאשר העין רואה, וטבעות D על מאזן ווסט רגיל מאפשרות לחבר פנסים, ציוד צילום ועוד. בידקו היכן ממוקמות הטבעות ועד כמה הן נגישות.

משקולות משולבות
חלק מהמאזנים מציעים התקן מיוחד למשקולות. המאזנים הללו טובים, כאשר אנו רוצים לשלב בין חגורת המשקולות הקלאסית לבין מערכת משקולות משולבת. חשוב לבדוק האם שליפת המשקולות אכן מהירה ונוחה או קיימת רק בשביל התקן. בנוסף, חשוב לבדוק כמה משקל ניתן לשים ובאילו משקולות ניתן להשתמש במערכת. רוב האנשים לא יתקלו בבעיה בבדיקה האחרונה, אך דווקא המלאים יותר, שצריכים את המערכת המשולבת, עלולים לגלות שהמערכת הזאת קטנה מדי בעבורם. 
 

מאזן פרפר לצלילה ספורטיבית מבית זיגל 

חלק מהמאזנים המודרניים משתמשים במנשא גב רך, אך רבים מצוידים במנשא גב קטן ונוקשה המשולב בכרית. רק חלק קטן מצויד בידית קשיחה וחלק מצוידים בלולאה, בעיקר לתליית המאזן לייבוש.

כאשר באים לרכוש מאזן חדש, חשוב לא רק להסתכל על המבנה, אלא להרגיש אותו. כלומר לשים את המאזן על הגב, ולא להתבייש לבקש מהמוכר להרגיש אותו עם המכל שאיתו אתם צוללים בדרך כלל.

אם יש למאזן מערכת משקולות מובנית הכניסו פנימה משקולות ובדקו האם נוח לכם, האם המשקל מחולק בצורה טובה או שלאחר כמה דקות המתנה לבן זוג איטי, צפויים לכם כאבי גב לא נעימים.

אמנות אחזקת המאזן
* לאחר השימוש, השאירו את המאזן נפוח ושיטפו אותו במים מתוקים. בזמן שהמאזן טבול כולו במים, לחצו מספר פעמים על כפתורי האינפלייטור כדי לשטוף את המלח מהכפתורים. בסוף התהליך זכרו לרוקן את מי המלח שנכנסו למאזן במהלך הצלילה, ולשטוף את פנים המאזן במים מתוקים.

*בידקו שכל שסתומי הפריקה של המאזן תקינים ונקיים.

* בידקו את רצועת המכל. ודאו שאין קרעים ברצועה ושהאבזם אינו שבור.

* לפני שמאחסנים המאזן לפרק זמן ארוך, מומלץ לרכוש ערכה לחיטוי בקבוקי תינוקות. שטיפת המאזן בחומר זה תמנע התפתחות של מיני פטריות בתוך המאזן. אחסנו את המאזן במקום מוצל ומאוורר היטב, כאשר הוא מלא בחלקו באוויר. אל תשכחו להוציא את המשקולות מאותם מאזנים בעלי מערכות משולבות.