ברקע ה״שלום״ עם האמירויות, מסתתרת גם יוזמה מסחרית הזויה שתגרום  נזקים לחי והסובב הימי, כמו גם לבני האדם השכנים שבאזור. דוגמה לנזק הפוטנציאלי - מתקפת הזפת על חופי ישראל שפגעה בחי הימי ובסביבה, רק המחישה את הצפוי בעתיד הלא רחוק. מה עושים? יוצאים לקרב. תנו הצצה בסיפור והצטרפו למאבק. 

 פרסום ראשון של אודי גלילי:
בכתב העת 'חדשות ארכיאולוגיות' של אגף העתיקות הופיעה ידיעה לקונית בזו הלשון: "בסתיו 1969 נסקר אתר מגדים צפון שהתגלה על ידי דייגים תת-ימיים שהספיקו להוציא משם ממצאים שונים. צוללי האגודה למחקר תת-ימי מצאו במקום אבן רחיים, שברים של חפצי ברונזה, מספר מטבעות של המלך תלמי ולמעלה ממאה מטבעות ערביות".  ידיעה זו, אחת מיני רבות, המתארת במספר שורות ממצאים שהתגלו בים, מהווה דיווח סטנדרטי המתחייב על פי חוק העתיקות. קוראי הידיעה לא שיערו שמאחורי התיאור היבש מסתתר סיפור, המובא כאן לראשונה.

ואם לא חייתם כאן איתנו בשנים האחרונות, בטח פספסתם את העובדה שמתחת לאף שלנו צמח לנו כאן נווה מדבר טרופי של כרישים. כלומר, הוא כאן כבר מזמן, אבל, הסוד דלף, והתוצאה? בלאגן כחול-לבן. 

הייתה תחרות צילום מדוזות? הייתה גם הייתה. ועכשיו יש גם זוכים. תנו הצצה ומחיאות כפיים. 

ואיך אפשר לסיים בלי עם הבשורה של גיא שילה על המאבק והפתיחה הקרובה של הגבול לסיני:  
אחרי כמעט שנה עם תמרור: "אין מעבר" רבע שעה דרומה מאילת – בקרוב נוכל לחזור לאתרי הצלילה המופלאים של חופי הים האדום בסיני. הממשלה כנראה הבינה את מה שרמזו לה שופטי העליון – וביטלה את צו שר הפנים שסגר את מעבר הגבול בטאבה ליציאת ישראלים לדרום סיני. בואו בואו...