קרני השמש הראשונות טרם הפציעו ורק אודם חיוור החל לצבוע את הרי אילת ולבשר על יום חדש. רוב שוכני היבשה עדיין ישנים, אולם עשרה מטר מתחת לפני המים ההמולה בעיצומה. היום כבר התחיל וכולם רוצים את ארוחת הבוקר שלהם.

הזהרונים ההדורים פורשים את הסנפירים המרהיבים ומתחילים לשייט מעל השונית, דגי הדקר נעמדים בעמדת זינוק, אל מול פני השונית ודגי הלטאה רובצים מכוסים בחלקם בחול מוכנים לזינוק מדהים במהירותו, כשטרף מזדמן עובר לידם.


הזהרונים פורשים את הסנפירים המרהיבים ומתחילים לשייט מעל השונית

האבנונים והעקרבנונים משפרים ומשנים מיקום לעמדה טובה יותר, ודגי האנטנר מותחים את אבריהם כדי להכינם לקראת טרף מזדמן.

הטורפים הם ראשוני המתעוררים בשונית. הם עושים זאת בשקט בשקט כדי לא להעיר את שאר הדיירים. הם יודעים היטב, שאם ברצונם להשיג את ארוחת הבוקר שלהם עליהם להיות ערוכים ומוכנים בעמדות תקיפה לפני כולם מבלי להתגלות.

 
דגי הנפוחית מתמתחים וממלאים את גופם במים ונראים לרגע כמו בלון

קרני שמש ראשונות מתחילות לבצבץ מעל הרי אדום, וזהו הסימן לפזיות, לאלמוגיות ולשאר הדגים הניזונים מיצורי הפלנקטון להגיח מבין ענפי האלמוגים וכוכי השונית ולהתחיל ללקט יצורי פלנקטון הנעים עם הזרם. כולם מסתדרים בלהקות גדולות אל מול הזרם ומלקטים את מזונם בזריזות רבה.

הדקות הראשונות של התעוררות דגים אלו הם ההזדמנות לארוחת הבוקר לדגים הטורפים. דגי דקר מזנקים אל תוך הלהקות ומנסים לבלבל וללכוד את אחד הדגים.

דגי החלילן הארוכים והדקים נערכים בקבוצות הסוגרות על הלהקה כדי להרחיקה מהשונית. כשזה יקרה, אחד החלילנים ייזנק ויינסה לתפוס את אחד הדגים.

הזהרונים ההדורים משייטים באצילות ובאיטיות בתוך להקות הדגים ומצליחים להטעות דגים צעירים שחושבים אותם בטעות למקום מסתור, וכשאלה מתקרבים אליהם פוערים הזהרונים לוע עצום ובולעים במהירות כמה דגים בבת אחת.

האבנונים והעקרבנונים שבמהלך הלילה מצאו מקומות מסתור חדשים, מנצלים זאת ותופסים דגים מופתעים.

פיהוק הוא לא רק תכונה אנושית. גם הדגים עייפים בבוקר וכל אחד בתורו הם פוערים לוע גדול. לא פעם אפשר לראות את אחד מעובדי המצפה התת-ימי מפהק בעקבותיהם, לפני הקפה הראשון של הבוקר.

 
דקר עם פיהוק של בוקר וניקוי שיניים

עננים של אלמוגיות
המולת הבוקר נמשכת זמן קצר, ומהר מאוד דגי השונית הקטנים לומדים לזהות את מקומות המסתור של הדגים הטורפים ומנווטים את תנועתם בזהירות מבלי לעבור דרכם. זמן הציד של דגי השונית הטורפים עבר והם ינוחו מעכשיו, במשך כל היום, צופים מהצד במחזה המדהים של חיי השונית. ברי המזל ביניהם הספיקו לתפוס את ארוחת הבוקר שלהם ואילו האחרים יצטרכו לחכות עוד שעות רבות.

בעוד הפזיות, הכרומיות והאלמוגיות ממשיכות לכסות את פני השונית בעננים ענקיים, וללקט יצורי פלנקטון, מלאכה בה יעסקו במשך כל שעות היום, מתעוררים דגים נוספים ומצטרפים לחגיגה הצבעונית.

 
הפזיות מכסות את פני השונית בעננים ענקיים

דגי הנפוחית מתמתחים וממלאים את גופם במים ונראים לרגע כמו בלון, מרוקנים מיד את המים מגופם ויוצאים ללעוס את השונית. בעזרת שיניהם החדות הם נוגסים בספוגים, באלמוגים ובצדפות, אשר מהווים את מזונם, ומשאירים עליהם סימנים וצלקות גדולים.
 
פתאום הקרקעית החולית מתחילה לרעוד ומתוך החול מציצות עיניים ערניות של דגי היולית הבודקות שאין אורב. כשהעיניים הללו רואות שהסביבה בטוחה, הן מאשרות לשאר הגוף לצאת מהחול ולהתחיל בשחיית ריקוד. דגי היולית מפרישים חומר סיכה על גופם המונע מטפילים לחדור לגופם וכך הם יכולים מדי לילה להתחפר בתוך החול מבלי להיפגע מטפילים וסרטנים הנמצאים בו.


דגי הלטאה רובצים מכוסים בחלקם בחול מוכנים לזינוק מדהים במהירותו, כשטרף מזדמן עובר לידם

מתוך כוך בשונית מציץ לפתע דג הנקאי, כשהבעה עצלה נסוכה על פניו. הוא שוחה אל מחוץ לביתו, ותור ארוך של לקוחות המעוניינים בניקוי ממתין לו בסבלנות. אבל הנקאי מתחיל את הבוקר שלו בניקוי הבית, וכיוון שמדי לילה הוא ישן באותו מקום, חשוב לו שהמקום יהיה נקי. רק לאחר שהוא גומר לנקות את ביתו, הוא מתפנה לארוחת הבוקר שעה שהוא מנקה את הדגים. בלי להתאמץ, הוא אוסף טפילים מגופם של הדגים, בולע אותם בתאווה רבה. מצב רוחו מרומם והוא עובר מדג לדג בתנועות ריקוד חינניות המבליטות את צבעיו.


דג נקאי עובר מדג לדג בתנועות ריקוד חינניות המבליטות את צבעיו ואוסף טפילים מגופם של הדגים

רעש של חריקות מחריד את השונית, ומבשר לדייריה שגם דגי התוכינון התעוררו. הם נוגסים ללא הרף בסלעי השונית בעזרת שיניהם החזקות כדי למצות מהם את האצות החיות בתוכם. דגי התוכינון מפרישים בשנתם קרום היוצר חיץ בינם לבין הסביבה. חיץ זה, שנראה כמו שק שינה, לא מאפשר לטפילים לחדור לגופם ושומר על ריח הגוף שלהם מפני טורפים.
 

ישנים ברוטציה
השמש כבר עלתה מעל ההרים ובעוד החגיגה של צבע ותנועה בעיצומה, יודעים דגים רבים אחרים כי הגיע זמנם ללכת לישון.

דגי הגרזינון המשוטטים לבדם במשך הלילה לאורך השונית, ניחנו בעיניים גדולות ויכולת ראיה טובה בלילה. הם מתקבצים במשך היום ללהקות ענקיות בתוך המערות, ושם הם מבלים את יומם. הדגים הללו לא מפסיקים לשחות במשך כל ימי חייהם, ושומרים על ערנות מסוימת גם בשעות שאינם פעילים. ההתקבצות הלהקתית כנראה מאפשרת להם רוטציה בשינה, כאשר כל פרט תופס תנומה בתורו.

שעות היום חולפות להן והשמש מתחילה לשקוע במערב. עוצמת האור יורדת ומסמנת לדגים שעוד יום עבר. דגי השונית מתחילים לחפש מקום לישון וחלק ניכר מהם מנהל מאבק על מקום שינה מועדף. שעת הדמדומים הזאת נותנת הזדמנות נוספת לכל הדגים שלא הצליחו ללכוד טרף בבוקר. זה הזמן שלהם לנסות לצוד שוב.

הדקרים מנצלים כל רגע של הסח הדעת ותופסים דגים לא מוכנים. דג הלטאה מזנק במהירות שיא מקרקעית הים ולוכד דגים, שלא מספיקים להבין מה קרה. אבל חלון ההזדמנויות הזה ממהר להיסגר, מיד עם שקיעת השמש במערב.
 

החושך הקרב מסמן לדגי הגרזינון לצאת ממערות השונית ולחפש את מזונם במרחק של כמה קילומטרים ממערת השינה שלהם. הצלופחים שנחבאו במעמקי השונית במשך היום מתחילים לצאת ולחפש טרף מבין הדגים הישנים בין האלמוגים. סרטנים שהתחבאו מתחת לחול, חושפים עיניים הנראות כאילו תלויות על מוט ארוך ומיד אחר-כך מותחים רגליים ארוכות המושכות את גופם החוצה. סרטני ענק יוצאים ממבוכי השונית ומתחילים לתור אחר הדגים הישנים. כאן בא לידי ביטוי היתרון של שק השינה של דגי התוכינון, כאשר אפשר לראות כיצד הסרטנים עוברים קרוב לדגי התוכינון וכלל לא מרגישים בהם.

כשמאירים בפנס על דגי הפרפרון רואים שהם עטויים בפיג'מת שינה. דגים אלו משנים את צבעם במהלך הלילה ועוטים על עצמם צבעי שינה העוזרות להם לא להתגלות במהלך הלילה.

לפתע ניתן לראות הבהובים חזקים - אלו הם דגי הפנסון המחזיקים בכיס מיוחד מתחת לעיניהם קבוצות גדולות של חיידקים המפיקים אור. כיס זה ניתן לפתיחה וסגירה, וכך דג הפנסון יכול להדליק ולכבות את אורו כשהוא פותח וסוגר את הכיס.


דג הפנסון יכול להדליק ולכבות את אורו כשהוא פותח וסוגר את הכיס

בצורה זו דגי הפנסון מתקשרים עם בני מינם, מטעים אויבים המנסים ללכוד אותם והחשוב אולי מכל מושכים את מזונם, יצורי פלנקטון שנמשכים בערב למקור תאורה. בשעות היום מעדיפים יצורי פלנקטון רבים את חשכת המעמקים, אבל עם ערב הם נודדים למים העליונים ונמשכים בהמוניהם לכל מקור אור. דגי הפנסון מנצלים את תכונתם זו, מגרים אותם להתקרב אליהם ובולעים אותם בתאבון.

 
בשעות הלילה נפתחים זרועות הציד הארוכות של האלמוגים כדי לנסות לתפוס את יצורי הפלנקטון

בשעות היום רבים מהאלמוגים מתכנסים בתוך השלד הגירני שלהם בשל חששם מדגים טורפים. בשעות הלילה הם נפתחים ושולפים את זרועות הציד הארוכות שלהם כדי לנסות לתפוס את יצורי הפלנקטון. זה הזמן שבו חשופיות צבעוניות ומרהיבות ביופיין יוצאות לחפש את מזונן המורכב מרקמת אלמוגים וספוגים. ומה יפה יותר בצלילת לילה מלראות רקדנית ספרדייה באורך של כ-40  ס"מ נעה בתנועות מחול במימי השונית. חשופית זו ניזונה בעיקר מספוג שבגלל מרקם גופו קיבל את הכינוי "תפוח אדמה". בעבר כמעט ולא ראינו כמעט ספוג זה בשונית, אולם הוא נפוץ מאוד בשל הירידה הדרמטית במספר החשופיות הללו.

וכך, בלי לקחת חופש בחגים ושבתות, מתנהלת השונית בחגיגה בלתי נגמרת של פעילות, לאורך כל השנה כשהשחקנים כל הזמן מתחלפים, אבל המסך לעולם לא יורד.