המראה הראשון שראיתי מתחת למים היה אלפי העיניים המפחידות שהסתכלו עלי והסתובבו מסביבי. זה היה כדור סרדינים ענק. שניות לאחר מכן כשאני עדיין מהופנט מצורת הפיתיון המשתנה והשתקפות אור השמש, דג גדול בהרבה הופיע ממש מתחתי, שוחה במהירות לעבר הכדור.


שלושה מרלינים  נכנסים לטריפה אחד אחרי השני מול להקה ענקית של סרדינים  שמנסה לברוח נגד השמש

עכשיו, כשהתרגשתי, והסתכלתי משמאלי ימיני ומתחתי ראיתי לפחות תריסר או יותר מרלינים (Striped Marlins) באורך של 4 מטרים כל אחד... הם היו מסביבי, מוכנים לחגיגה במים כחולים צלולים ונראות מעל 25 מטר. המרלין הוא  אחד הדגים המהירים ביותר באוקיינוס. הוא ׳שביר׳ הם נמנעים מהתנגשות עם כל דבר גדול יותר מהסרדין, מתוך דאגה או שבירת המקור הארוך.

כבר זמן שאני לומד לצפות ב׳דייגים׳,  לומד ובוחן את השיטות שהם מיישמים במרחבי הים במרדף אחר דייג טוב. במקרה שלנו, במשך שנים הדייגים יוצאים  למפרץ מגדלנה,   30 עד 40 קילומטרים, בלב האוקיינוס השקט, כדי לדוג את הסרדינים כדי להאכיל את האוכלוסייה המקומית. 


מרלין שהצליח לעקוף את הסרדינים אבל לכ הצליח בטריפה

בין אוקטובר לנובמבר להקות גדולות של סרדינים נודדות לאורך החוף המערבי של באחה קליפורניה. הדייגים מזהים את מיקומו של הלהק, לפני שהוא זורק את הרשת שלו, על ידי התבוננות בהתקהלות  להקות הציפורים - הפריגטים (Frigate bird) מעל המים. כאשר להקת הציפורים מרחפת קרוב למים ואחת אחרי השנייה צוללות פנימה, למדנו ש׳כדור׳ הסרדין נמצא כאן וקרוב מאוד לפני השטח. ואז, כל מה שנותר לנו, הצוללים והצלמים, זה לקחת מסכה ושנורקל בלבד ובצלילה חופשית לצפות בחגיגה מהפנטת מתחת לים. כדור החי הוא בגודל של 15 מטר וברוחב של 10 מטר ובזמן קצר  מרביתו נטרף על ידי להקת מרלינים מפוספסים.

לא רק מרלינים מפוספסים יש כאן. ניתן להבחין בלא מעט פריטים של טונה זנב צהוב בוניטו (Bonitos). לעתים קרובות מגיע לביקור לוויתן בירד  (Byrd’s whale ( באורך 10 מטרים ובמשקל 25 טון, המופיע ובגמיעה אחת טורף את כל הכדור כולו ומשאיר את כל הרעבים האחרים להמתין למחר. 


גם האורקות מצטרפות לאזור שבו אנחנו נמצאים. יש סיכויים טובים לשחות עם הלויתן קטלן היות והם פה לטרוף כרישים לא סרדינים


רק שני צוללים נכנסים למים באותו הזמן על מנת לא להפריע ולצפות באירוע. בזה אחר זה המרלינים  שועטים אל תוך הכדור בניסיון ללכוד באמצעות המקור הארוך כמה שיותר סרדינים, בעוד שכל שאר המרלינים ממתינים לתורם ונמצאים במצב של כניסה לכדור הסרדינים בזריזות ובמהירות  יתר ממה שאנחנו יכולים לצפות. כל זאת, בעוד כדור הסרדינים מבין ומנסה להתרחק ולברוח מהטורפים הרבים. 


מרלין טורף  דג אחד כל פעם. המרלין משקיע המון אנרגיה לטרוף דג אחד, להוציא אותו בעזרת המקור מחוץ ללהקה לתת מקום למרלין הבא ורק אז הוא בולע את הסרדין

הפעולה מתחת למים מהירה וקצרה, כאשר הכדור הענק והחי, זז ובורח מהטורפים כשאנו מצטרפים אליו.  במקרה הקלאסי כל המהלך כולו יכול להימשך כ- 10 דקות ויותר בהתאם לגודל הפיתיון. 
בזמן השנירקול ושמירה על דממה אפשר לראות את ה׳כדור׳ בעל  אלף דגי סרדין משנה כיוון ונותן לצלמים זויות צילום רבות של קרני האור והשתקפות האור על הקשקשים הכסופים.

זוהי הרפתקה של 6 ימים עם שעות המתנה והרבה חוויות מעל ומתחת למים. 


שתי היציאות הבאות:
 24 - 31 באוקטובר   13 - 20 בנובמבר
לפרטים והרשמה : 
amos@biganimals.com