צילום: אוליביה ג'אד 

מציאות היא דבר דינאמי ומשתנה. כך היה מאז ומעולם. כשהמציאות משתנה, זה משפיע עלינו. לעיתים יותר ולעיתים קצת פחות. מאז ה-7 באוקטובר, המציאות של כולנו השתנתה באופן דרמטי ונקלענו לסיטואציות קשות ומורכבות. זו מציאות שמשפיעה באופן מובהק על כל פרמטר בחיינו וכן, גם על חיינו כצוללים.

רבים מוצאים בחוויית הצלילה מפלט של שקט, רוגע ומעט אסקפיזם ואחרים פשוט רוצים לנסות ולשמור על שגרת התחביבים שלהם על אף ולמרות. 

להמשיך ולמצוא רגעי שקט, מנוחה ורוגע זה הכרחי. זה מאפשר חוסן ובריאות הנפש ונותן לנו יכולת טובה יותר להתמודד עם המציאות העכשווית.

לכן, גם יציאה לחופשה למספר ימים מאפשרת לנו את המנוחה החשובה וההכרחית למילוי המצברים. ומה יכול להיות טוב יותר מחופשת צלילה ?


צילום: בועז סמוראי

מרבית הצוללים שיצאו עד לאחרונה לחופשת צלילה קצרה ובאזור, התמקדו בשני יעדים עיקריים. סיני, שמספקת אתרים נפלאים וקרובים ביחס עלות תועלת מעולה והאיים המלדיבים, הנמצאים ברשימת יעדי הצלילה האקזוטיים הטובים בעולם אך בקרבה ועלות נוחים יחסית ליעדים אחרים ברמה זו.

אולם, בשל התקופה הרגישה, רוב קהל הצוללים אינו מרגיש בטוח לנסוע ליעדים אלו ובצדק. נכון לכתיבת שורות אלו, היעדים הללו רוויי כעסים ותחושות אנטי ישראליות ומעבר לנושא הבטיחות, אין כל הצדקה לנסוע לחופשה במקום בו קיימת אווירה עוינת. זה חוטא למטרה.

אם כן, האם קיימים יעדים חלופיים ראויים  ?
התשובה לשאלה זו היא חיובית, אך מורכבת. ננסה לענות עליה בכלליות ונפרוס בפניכם את רשימת היעדים המועדפים בעיננו לתקופה זו. יעדים ראויים ביותר הרלוונטיים לכל תקופה ומציאות.


          צילום: נועם קורטלר 

כצוללים טיילים, כל מקום בו קיים ים הינו רלוונטי לצלילה וחופשה.  יחד עם זאת, יש מקומות טובים יותר וטובים פחות. לעיתים, הנוחות הרבה שבאיכות וקרבת הצלילות של סיני, מונעת מאיתנו, באופן מסוים, את ההתנסות והחוויה שבמקומות אחרים.
הדבר נכון לגם למלדיבים בהשוואה ליעדים אחרים.

כאשר הסיטואציה מקשה אלינו נסיעה ליעדים אלו, מתגלה בפנינו עולם שלם של אפשרויות ויעדים מעניינים, מרתקים ומושכים. חלקם מציגים נופים וסגנון חוויה שונה בתכלית מאלו שהורגלנו אליהם. זוהי הזדמנות נהדרת להכיר מקומות צלילה חדשים וחוויות תת ימיות אחרות ושונות, במקומות איכותיים מעל ומתחת למים. 

אלו יעדי הצלילה החמים לקיץ 2024 ולעונת 2024-25 ברחבי העולם.

יעדים קרובים כתחליף לסיני:

בהסתכלות על הרדיוס הקרוב יחסית למדינת ישראל, יעדי סיני וירדן אינם רלוונטיים כרגע לדעתם של מרבית הצוללים. על כן, האלטרנטיבות הקרובות מצויות בים תיכון.

נכון הדבר, שים תיכון אינו ים טרופי ואינו מציג שוניות אלמוגים מרשימות וצבעוניות. יחד עם זאת, קיימים מספר יעדים בים תיכון המהווים מוקדי עניין מצויינים עבור הצולל הישראלי. יעדים בהם הראות טובה, אתרי הצלילה מעניינים וצלילות לאורך קירות סלעיים מרשימים, טופוגרפיה מעניינת ואניות טרופות. אלו יעדי קיץ מהנים ביותר המשלבים צלילות טובות עם חופשת חוף, אוכל טוב, אווירה אירופאית ועוד.. חופשות המצוינות גם לשילוב בני משפחה שאינם צוללים. 

בין היעדים הללו:

קפריסין: 

צילום: Jason de Caires Taylor

 קפריסין הפכה כבר מזמן ליעד מועדף לצולל הישראלי, בעיקר בשל קרבתה לישראל (שלא לדבר על המאזטים המופלאים שמחכים אחרי צלילה במגוון טברנות).  אחד מאתרי החובה הוא האוניה הטרופה (והמפורסמת), הזינוביה, ובאתרים נוספים כמו האוניה אלפידה, אתר המערות ואתר הצלילה החדש באיה נאפה - מוזיאון הפסלים התת-ימי  למי שלא מכיר , זהו   ״יער מתחת למים״, המורכב מיותר מ -93 יצירות אמנות, חלקן בצורת עצי זית, אחרות בעלות אופי פיגורטיבי. יצירות האמנות נועדו למשוך חיים ימיים בקנה מידה גדול, והן צפויות 'לצמוח אורגנית' לאורך זמן.
פסלים נוספים מוצבים  בין העצים בעומקים שונים מקרקעית הים ועד לפני השטח, והן מונחות בדומה לשביל ביער תת-ימי צפוף. חלק מצורות העץ מתוכננות לצוף ממש מתחת לפני השטח, כך שהמבנה כולו מספק סביבה מורכבת לחיים ימיים בכל הרמות.  

 

 יוון:


צילום: דניס מוהר

יוון היא מדינת איים בלקנית ים תיכונית המלאה בהיסטוריה מרתקת.
יוון מציעה עשרות קילומטרים של רצועות חוף יפיפיות וים כחול, המשתלבות לנוף
מושלם עם המבנים הלבנים המסורתיים, טיול ג'יפים ברכסי הרים מרשימים ובניהם
כפרים קטנים וציוריים, אתרים ארכאולוגיים מרתקים, וכל זה לצד ערים גדולות עם מרכזי
בילויים, קניות וחיי לילה.
יוון היא מדינה עשירה ומגוונת מעל ומתחת למים ומהווה יעד קרוב ומושלם המתאים
לכולם.ן, גם לאלו שאינם צוללים, לצוללים מתחילים ומנוסים כאחד. האתרים מתאימים
ביותר ללימוד צלילה. הצלילות ביוון מגוונות- מצלילות מערות וכוכים, לאלמוגים ים
תיכוניים וקירות אימתניים, ספינות ומטוסים טבועים עם היסטוריה מרתקת.
 

 מלטה:

צילום: דוד פילוסוף


ארכיפלג מלטה שוכן בלב הים התיכון, דרום- מערבית לסיציליה, ומורכב מ3- איים: מלטה האי הגדול,
גוזו הקטן וקומינו שכמעט אינו מיושב. האיים מוקפים באתרי צלילה מעניינים, ביניהם עשרות ספינות
טרופות שהוטבעו במיוחד על מנת לספק בתי גידול מלאכותיים לחי התת ימי, וטופוגרפיה תת ימית
מרהיבה ומסקרנת של מערות וכוכים בהם נמצאים יצורים ים תיכוניים.
בשל מיקומו של הארכיפלג ועומק הים הסובב את האיים, המים צלולים כמעט בכל ימות
השנה והראות המצוינת ונעה בין 20-40 מ'.
מלטה היא יעד מהנה ותוסס שם נהנה מחופים יפים, אוכל מצוין, חיי לילה והיסטוריה מפוארת.
 

 סרדיניה

צילום באדיבות: Scuba Point


 פאלאו הינה עיירה בצפון מזרח האי סרדיניה, האי השני בגודלו בים התיכון, השוכן ממערב
לאיטליה ונחשב לחלק ממנה. מדובר במקום מיוחד ויפהפה, בעל נופים פראיים של הרים
ירוקים וסלעי גרניט לאורך חופי הים הצלולים, המהווים מוקד משיכה תיירותי.
פאלאו היא השער המרכזי אל ארכיפלג מדלנה, הכולל מעל 60 איים ואיונים, נחשב לשמורת
טבע מהמבוקשות ביותר בים התיכון.

סיציליה:


צילום: פרנצ'סקו דמטריו

סביב הארכיפלג ישנה שמורת טבע הקיימת מעל 30 שנה. זוהי שמורת הטבע הימי הגדולה
ביותר בים התיכון, ובה מגוון הביולוגי עשיר ומיוחד: יונקים ימיים נדירים כגון כלב ים נזיר,
דולפינים ואפילו מיני לוויתנים כמו סטנלות. מספר מיני כרישים, צבי ים, וכמובן מגוון דגי ים
פתוח. כאן תמצאו דקרים, ודגים נוספים רבים, כולל הדג היפהפה Bream Zebra, דג אמברג'ק
הדומה לטונה, לובסטרים, חיות קטנות כגון חשופיות שונות וכוכב הים המיוחד s’Gorgon
starfish Head, כשמיני ספוגים ושושנות ים מוסיפות צבע לכל צלילה.
 

 קרואטיה:


צילום באדיבות: מועדון Manta Komiza

קרואטיה היא מדינה בלקנית קטנה וציורית, עם טבע מגוון ונופים עוצרי נשימה.
האי ויס הקטן והמרוחק שוכן בים האדריאטי, ממערב למדינה. על האי חיים רק כ4000-
תושבים. כיאה לאי ים תיכוני, בויס ניתן למצוא חופים מרהיבים עם מי טורקיז צלולים,
ספורט ימי, מסעדות טובות )לא לפספס את לחם התאנים המסורתי- היב(, הרים וגבעות
ציוריים והסטוריה מרתקת. האי מפורסם בעיקר בהסטוריה ארוכה של גידול כרמים ליין
איכותי. בשל מרחקו מהיבשת, האי אינו מתוייר יתר על המידה, מה שמשאיר בו קסם,
שלווה ואותנטיות.
האי VIS מהווה יעד צלילה כבר שנים רבות, ובעיקר עבור אניות טרופות. במרבית האזורים בקרואטיה תמצאו 
אוניות טרופות אך בעיקר בעומקי צלילה טכנית או בראות ירודה, אבל, באי ויס, ניתן למצוא צלילות בראות מעולה,
ביניהן צלילות לאוניות טרופות מרשימות בעומקי צלילה ספורטיבית ואתרי טופוגרפיה מעולים.

יעדים רחוקים ואקזוטיים:

ברשימת יעדי העולם, ישנם היעדים המובילים ביותר וביניהם: גלפאגוס, קוקוס, איי סוקורו, פלאו, שמורת טובתאה, פפואה, פולינזיה הצרפתית וגני המלכה בקובה. גם האיים המלדיבים שייכים לרשימה משובחת זו, אלא שבהשוואה לאיים המלדיבים, שאר היעדים הללו דורשים משאבים אחרים, הן בהיבט משך הנסיעה והן בהיבט התקציב.  אלו יעדים שאין ראויים מהם כתחליף למלדיבים. אולם, אם ברצונכם לצאת לחופשת צלילה אקזוטית במסגרת זמן ותקציב הדומים לאלו הדרושים לנסיעה למלדיבים או שאינם בהפרש דרמטי, להלן יעדים חלופיים מצוינים:

מדגסקר:

צילום באדיבות: מועדון Manta Nosy Be


אזור NOSY BE במדגסקר נחשב ליעד צלילה מצוין בו תמצאו אתרים עם אלמוגים בריאים, דגה ושלל יצורים קטנים. בחלק מהאתרים ניתן לעיתים לפגוש כרישי שונית וכרישי חול. בחודשי יולי עד ספטמבר מגיעים לווייתנים גדולי סנפיר ומוסיפים רובד נוסף לשלל החוויות במקום. מספטמבר מגיעים כרישי הלוויתן איתם ניתן גם לשנרקל. 
חופשת צלילה וטבע במדגסקר משלבת בין צלילות יפות לבין טיולים יבשתיים נפלאים הכוללים שמורות טבע, צפיה בלמורים, נופים מדהימים וכפרים מקומיים אותנטיים. על כן יעד זה נחשב ליעד מושלם לשילוב חוויות ימיות ויבשתיות כאחד ובמיוחד מתאים לחופשה עם בני משפחה או חברים שאינם צוללים.

קניה:

צילום באדיבות: Safari Satao Camp - Temple Pointlion


יעד אפריקאי טוב נוסף הוא אזור שמורת Watamu בקניה. שיא עונת הצלילה כאן בחודשי נובמבר עד מרץ. כאן תמצאו מרבדי אלמוגים בעומקי 12 עד 30 מטרים עם אזורים עצומים המכוסים בשושנות ים ודגי ריף רבים. חיות גדולות לא נצפות כאן לרוב, אם כי מדי פעם ניתן להיתקל בכריש, מנטה, כריש לוויתן ועוד. אך זהו לא יעד לחיות גדולות. אזור Watamu  נמצא מרחק כשעתיים נסיעה בלבד משמורת Tsavo East הפראית. חופשה מומלצת תשלב 3-4 ימי צלילה הכוללים שתי צלילות ביום ועוד יומיים וחצי בשמורה המדהימה בה תפגשו עדרי פילים, זברות, גנו, בופלו, ג'ירפות, אריות, היפופוטמים ועוד רבים אחרים. אם יתמזל מזלכם, תוכלו לפגוש גם נמרים, צבועים וצ'יטות. 

הפיליפינים:

צילום: מישל בראונשטיין 


זה זמן רב, האיים הפיליפינים נמנים על רשימת יעדי הצלילה המבוקשים. זהו אזור עצום ובו מגוון רחב של אפשרויות ואזורי צלילה כאשר כל אזור שונה במהותו ובנופים התת ימיים סביבו.
בתקופה זו, רבים מנצלים את ההזדמנות לחופשות צלילה בפיליפינים על מנת לחוות את העושר התת ימי כאשר מרבית החופשות נעות סביב 10 ימים ומשלבות שני אזורים שונים לפחות. 


איי סימילאן וסורין בתאילנד:

צילום: באדיבות הספינה Dive Race

יעד זה אינו מוערך מספיק על ידי הצולל הישראלי. מדובר באתרי צלילה מעולים הכוללים דגה רבה, צבעוניות ונוף של בולדרים תת ימיים המכוסים באלמוגים רכים ואלמוגי מניפה.

עונת הצלילה נמשכת מנובמבר עד אפריל, כאשר בחודשי ינואר ועד אפריל מגיעות מנטות לאי קו בון שבמסלול הטיול וברי המזל אף עשויים לפגוש בכריש לוויתן. אתר הצלילה המוביל נקרא Richelieu Rock וז'אק קוסטו כלל אותו ברשימת עשרת האתרים היפים ביותר.
כאן מומלץ לצאת להפלגות של ארבעה ימים וארבעה לילות ולשלב את הנסיעה לתאילנד עם מספר ימי נופש בפוקט והסביבה לפני או לאחר ההפלגה.

איי סיישל:

צילום: מישל בראונשטיין

חולות לבנים ומי טורקיז צלולים, על רקע נוף הרים ירוקים וקסומים, יוצרים נוף מושלם לחופשה שקטה ורגועה, כזו המשלבת אתרי צלילה צבעוניים וטיולים באיים הציוריים. סיישל היא מדינת איים באוקיינוס ההודי וקיימות אליה טיסות ישירות מישראל (כ-6 שעות טיסה). מזג האוויר בסיישל הוא טרופי ולח, נוח ונעים רוב השנה, הטמפ' בחוץ נעה בין 24-30 מעלות. החודשים המתאימים ביותר לצלילה הם אוקטובר-נובמבר ומרץ-אפריל עם ים נוח, ראות נהדרת ומזג אוויר שמשי. 
ישנן שתי דרכים עיקריות לביקור בסיישל: חופשה בריזורט או הפלגת נופש וצלילה.
הפלגת נופש וצלילה היא הדרך המועדפת עבור חובבי צלילה טבע ונופש אקטיבי, ואילו חופשת ריזורט מושלמת לחובבי הרומנטיקה, חופי זהב, בטן גב, ניתוק ורוגע. חופשות החוף האטרקטיביות ביותר בסיסן באי המרכזי מאהה, מרכז התיירות של האיים. מומלץ לטוס לשבעה עד שמונה לילות ומתוכם לצאת לשלושה ימי צלילה בסירות יומיות המגיעות לאתרים המועדפים.

מאוריציוס

למרות התחרות הקשה באתרי צלילה אחרים באוקיינוס ההודי, דוגמת סיישל והאיים המלדיביים, צלילה במימי מאוריציוס יכולה בהחלט להיות חווייה מעניינת. הסיבה, ואיך לא: השוניות. המגוון רחב ובצלילה אחת ניתן לצפות במיני בעלי חיים רבים השוכנים בין מעל 200 מינים שונים של אלמוגים. הללו ייחודיים בתצורות ובצבעים. לצלילות ראשונות בסביבה, שווה להגיע קודם כל לאזור הצפון, שם ניתן למצוא צלילות שונית לצד צלילות חוף. בין האתרים השווים יותר: פליק אן פלאר, האי Coin de Mire (צפונית למאוריציוס) שם גם ניתן לצלול בספינת דייג יפנית בעומק 30 מטרים. עוד אתרים שווים נמצאים באזור גראנד ביי ו-Trou aux Biches. בצד המזרחי של האי מומלץ להגיע ל-Belle Mare. 


לסיכום, כל היעדים שנכללו בכתבה זו ראויים לביקור הצולל הישראלי בכל תקופה שהיא. אולם בתקופה זו, כאשר הדילמה באם לנסוע אל יעדים אלו, או להסתפק בסיני אינה מתקיימת, זוהי הזדמנות נפלאה לטעום קצת מטעמי הצלילה האחרים שיש לעולם להציע ביעדים הקרובים אלינו ובאלו הרחוקים יותר.

צאו, תצללו, תמלאו מצברים ותהנו. ובתקווה שבמהרה נשוב לימים שפויים יותר. 
 

אילן ורד* מנהל Wild Dive -  חברת תיירות מקצועית ויצירתית המתמחה בשיווק וביצוע טיולי צלילה, טבע והרפתקה איכותיים ליעדים הטובים בעולם.
מצורף קישור למדריך יעדי צלילה בים תיכון >>> המדריך לצלילה בים תיכון.pdf - Google Drive