הצטברות המונית של סרטני עכביש מול חופי קורניש באנגליה, גרמה באחרונה למבקרים באזור ליצור התקהלויות תת-ימיות שבאו לבחון מקרוב את התופעה הנדירה.

בתיעוד מהשטח, ניתן לראות אלפי ועשרות אלפי סרטני עכביש ענקיים שהתקבצו ובאו לאזור. לדברי קציני השימור הימי של ״ Cornwall Wildlife Trust ״, מדובר  באירוע נדיר וחריג ביותר המפגש ההמוני של הסרטנים (הזכרים) תועד במים הרדודים, במרחק של מטרים ספורים מחוף פלמות'.

על פי העיתון המקומי, Falmouth Packet, המחזה התת-ימי המרהיב הזה, מתרחש מדי שנה בין סוף הקיץ לתחילת הסתיו, 
והאסיפה הכללית של סרטני העכביש כקבוצה אחת מגובשת, מתרחשת כלל הנראה כדי להגן על עצמם מפני איום טורפים.
הסיבה לכך היא שהם פגיעים ביותר במהלך תהליך ההטלה, מכיוון שהם ׳נפרדים׳ בשלב הזה של חייהם מהשלדים החיצוניים שלהם ומצמיחים קליפה חיצונית חדשה.


במים רדודים, חוויה של סרטני עכביש לשנורקליסטים  צילום: מאט סלייטר   

"הימים שלנו מלאים בהפתעות״, מספרים קציני השימור הימי. ״לרוב המקומיים אין מושג שאחת ממפגשי חיות הבר הגדולות בעולם מתרחשת לא רחוק מדי מהמקום שבו הם ישנים. זה רק מראה כמה חשוב הים שלנו ומדוע כולנו צריכים לטפל בו טוב יותר".

סרטן העכביש הקוצני (Maja brachydactyla)  בעל המראה האימתני, הוא מין נפוץ במימי קורניש והוא ידוע ברגליו והארוכות ובציפורניים הקוצניות האופייניות שלו, שיכולות להשתרע עד למטר אחד. הסרטנים נפוצים לאורך החופים הדרומיים והמערביים של אנגליה ווילס, אך נראה שאוכלוסיות שגשגו בקורנוול בשנים האחרונות כתוצאה ישירה מהתחממות הים שנגרמה משינויי אקלים. הם  ניזונים בעיקר מאצות, מולים וכוכבי ים, והקונכיות הסגלגלות שלהם מכוסות לרוב באצות.

לדברי מאט סלייטר, קצין השימור הימי של Cornwall Wildlife Trust, למרות שההתכנסות ההמונית מתרחשת מדי שנה, האירוע השנה נחשב בקנה מידה גדול במיוחד, כשניתן היה להבחין בו כבר בגובה הברכיים ובמרחק מטרים ספורים מהחוף.


שנורקלינג מעל צבירת סרטני העכביש   צילום: קייטי מאגס

״נראה שהסרטנים סוגרים שורות כדי להגן על עצמם מפני טורפים כשהם פותחים את השלדים החיצוניים שלהם כדי להצמיח קליפה חיצונית חדשה״, אומר סלייטר. ״באופן אינדיבידואלי הם פגיעים ביותר לטורפים במהלך התהליך הביולוגי הזה. ראיתי סרטני עכביש בכל צלילה ושנרקול שעשיתי בארבע השנים האחרונות, אבל מעולם לא ראיתי קבוצה גדולה כמו זו! ההסתכלות למטה על המוני הסרטנים המתפצלים על קרקעית הים הייתה חוויה מדהימה באמת״.


סוגרים שורות להגנה עצמית    צילום: קייטי מאגס


סרטן עכביש משיל את השלד החיצוני הישן שלו   
צילום: מאט סלייטר 

"אנו מקווים שהתצפית ההמונית הזו היא סימן לכך שאוכלוסיות סרטני העכבישים בריאות", אמר סלייטר. "נשמח לדעת אם יש עוד התכנסויות כאלה כאן חוף, או שזה היה מופע חד פעמי".