כשמתכננים טיול צלילה לקצה השני של העולם, בדרך כלל שואפים לראות חיות אקזוטיות שניתן לפגוש רק במקומות נידחים. ב-22 שנות הצלילה שלי כבר יצא לי לצלם במים בלא מעט מקומות מיוחדים. נעים מאוד. יוהנס. צלם אופנה. כן. מתחת למים. אקזוטיקה הוא שמי השני...
 
כצלם אופנה תת-ימי בחרתי הפעם להצטרף למסע מיוחד במינו, סדנת צילום אופנה תת- ימית בסנוטס של מקסיקו בהדרכת אחת הצלמות הידועות והמוערכות בעולם בתחום - זינה הולוויי. הכרתי את העבודות הנפלאות של זינה עוד מלפני שנים והיא היוותה השראה עבורי גם כשהשתתפתי בעבר בתחרויות הצילום הבינלאומיות של ״הים האדום״ בקטגוריית האופנה. בסדנה של זינה ראיתי הזדמנות מצוינת להכיר אותה פנים אל פנים.
 
טסתי עם כ - 40 קילו ציוד שכלל ציוד צלילה מלא, ציוד צילום ומארז Seacam ו - 3 פלאשים תת- ימיים ,עם אפשרות לשליטה מרחוק ועם חבר שהיה שותף לחוויה - דורון כהן.
 
 
כשאני חושב על מקסיקו בהקשר של צלילה, אני בראש ובראשונה חושב על צלילת מערות, תחום צלילה שהוא אחד האתגרים העתידיים שלי. צלילת מערות נחשבת לתחום המסוכן והמאתגר ביותר מאחר ונכנסים למערות תת-ימיות שיכולות להימשך על גבי קילומטרים רבים ועם התפצלויות מסובכות. קיימות דרגות שונות של הסמכה בצלילת מערות כשהמגבלה העיקרית היא שאין מים פתוחים מעלייך שמאפשרים עליית חירום במקרה הצורך והמערות נמצאות בחושך מוחלט, דבר שלא מתאים לכל אחד. הפרוייקט הנוכחי אפשר לי לחבר את שני הנושאים האהובים עלי ל״פריים״ אחד: צילום אופנה וצלילת מערות. חלום שהתגשם.
 
הסנוטס, לעומת זאת, הן הכניסות אל המערות, ובמקרים רבים הן מקומות שבהם התקרה של המערה קרסה ונוצר פתח כניסה למערה. הסנוטס לרוב לא עמוקות ולא נדרשת הכשרה של צלילת מערות מכיוון שבקלות ניתן להגיע לפני המים ללא דקומפרסיה, חישובים וניהול גזים לנשימה מתקדמים והערכות לצלילה בחושך.
 
 
מבחינת צילום הסנוטס מהוות לוקיישן מושלם לצילום אופנה תת-ימית: כל אחת ייחודית מבחינת המבנה והצורה שלה. חלקן מאופיינות בהרבה צמחיה וחלקן במבנה סלעי יותר. מה שיפה בסנוטס הוא השילוב של מה שרואים בתוך המים וכניסת אור השמש בזוויות מסוימות. בחלק מהסנוטס קרני אור השמש חודרות דרך פתח הסנוטס למים לעומק של עשרות מטרים. צריך רק לבוא בשעה המתאימה ולהתמקם במקום הנכון.
 
יש כ-6000 סנוטס במקסיקו, כך שגם למי שיחליט להישאר שם תקופה ארוכה יהיה קשה להגיע ולחקור את כולן. רוב הסנוטס ממוקמות בחלק המזרחי של יוקטן, המים לא מלוחים והטמפרטורה הינה בסביבות 25 מעלות ללא שינויים ניכרים במהלך השנה.
 
במסגרת הסדנה, שאורגנה ע“י Dive & More בהנהלת דניאלה ורן מור, התמקדנו בשלוש סנוטס' שלטובת הצילומים נסגרו רק עבורנו לכל היום.
 
 
צללנו בסנוטס
Zihil Ha (part of eco-park Kantun Chi) 
Dos Palmas  Azul (part of eco-park Parque Tankah)
 
לרשותנו היה צוות שלם שכלל את רן עצמו, שליווה אותנו בכל השלבים, כולל בצלילות עצמן והגיש עזרה וייעוץ בכל נושא אפשרי, וכן מאפר מקצועי שהיה האחראי על הסטיילינג היצירתי, עם שלל בגדים ואביזרים, וכמובן זינה עצמה שהייתה איתנו לכל אורך הדרך ונתנה לכל אחד ייעוץ על פי צרכיו. זינה ואני צילמנו אחד את השני מתחת למים וכך זכיתי בצילום מצוין שלי.
 
היו אתנו 6 דוגמניות ודוגמן, חלק מהם צוללים חופשיים מקצועיים, למשל פלביה אברהרד, אלופת ברזיל בצלילה חופשית. היינו 6 צלמים כך שבכל צלילה, כל צלם היה עם דוגמנית אחרת, דבר שאפשר מרחב וזמן לכל אחד. במהלך הסדנה זינה העבירה הרצאות ושיתפה מחייה המקצועיים בתחום צילום האופנה התת-ימית, כולל מספר סודות מקצוע מעניינים.
נהניתי מכל רגע. 
 
 
דוגמניות בכתבה: , Linnea Snyderman, Natalia Siquiera, Pepe Salcedo, Maria Delgado, Flavia Eberhard
איפור: Alex Corbanezi
 
לאתר זינה הולוויי:  https://www.zenaholloway.com/
לאתר יוהנס פלטן:  https://johannesfelten.com/