הכל כבר נכתב על האיים המלדיביים. כל סופרלטיב שימש לתיאור המקום המלא באיים ובאטולים קסומים, שוניות יפהפיות, חופי חול לבן, עליהם עצי הדקל, הירוק העמוק עם הים הטורקיזי ברקע. וזה, מבלי לשכוח את אתרי הנופש החלומיים שלא יכולים להשאיר אף אחד לא מרוגש. האיים המלדיביים הם גן עדן לכל מבקר, אך בעיקר לצוללים.

תזכורת: הארכיפלג של האיים המלדיביים נמצא באוקיאנוס ההודי, בדרום מערב הודו וסרי לנקה. הוא מכיל 26 אטולים עם קרוב ל-1200 איים. חלק מהאיים הם חוף פשוט באמצע האוקיאנוס. תיירים יכולים להישאר על כמאה איים שבהם ים בתי מלון; השאר שמור לעם המלדיבי, או פשוט נמצאים שם, בלב ים, בלי אנשים בכלל.
 

ספינת האם דהונקמאנה ולצידה הדוני סירת השרות לאתרי הצלילה

מאלה (Male) הוא אי הבירה הצפופה של הרפובליקה האסלאמית. האטולים של מאלה וארי (Ari) הם הפופולריים ביותר והקרובים ביותר לשדה התעופה הבינלאומי. האטול באה (Baa Atoll) ידוע בגלל המספר הגדול בעולם של מנטות. לפעמים ניתן לראות בירידה אחת אל המים  30-40 מנטות, כולן יחד במקצה שחייה אחד.

הצוללים אוהבים מאוד את המלדיבים בגלל הצלילות הטרופיות האיכותיות והעובדה שניתן לצלול בלי חליפה. המחיר הוגן מאוד להגעה ולשהייה של שבוע צלילות על סיפונן ספינה כלשהי. החיסרון הוא שנקודות הצלילה לעיתים עשויות להיות צפופות בצוללים, אך עדיין, יש מספיק מקום לכולם.
 

כריש לויתן ועשרות שנורקליסטים וצוללים שמנסים להתקרב אליו
 
חיי הים כל כך עשירים. יש, כמובן, מנטות, כמה סוגים של כרישים, כולל כריש הלוויתן הגדול והיפה, דולפינים, להקות ענק של דגים וחיי מאקרו מדהימים. בשנים האחרונות המלדיביים הפכו פופולריים מאוד גם עבור כרישי הנמר שניתן לפגוש באיים הדרומיים, בפואמהולה (Fuvahmulah). אל האטולים הדרומיים מגיעים בעיקר מטוסים מקומיים. כמה אתרי נופש ומועדוני צלילה מקומיים לוקחים צוללים לפגוש את הכרישים המרשימים. החוויה דומה לזאת שניתן לחוות, מי שזכה, ב- Tiger Beach, באיי הבהאמה.
 


ב-ארי אטול, כשיש סיכוי, מאוד נחמד לצלול עם כריש לוויתן. ברגע שאחד מהם מזוהה על ידי סירה, כל השנורקלרים וסירות הצולל מתקרבים אליה כמה שיותר מהר והם מפילים את כל התיירים לשחייה עם הכריש. מהעומק, שחייני השנורקל שמנסים לתפוס את הכריש הענק נראים קצת כמו מירוץ מטורף של תאי זרע הדוהרים אל הביצית הענקית במסלול ההפרייה.

אחרי כ -35 שנה של צלילות בכל רחבי כדור הארץ, היו לי הזדמנויות לחיות חוויות מרגשות ומצחיקות רבות מתחת לים. אני חושב שאחת המצחיקות ביותר, אם לא הכי מצחיקה, הייתה במהלך הטיול האחרון שלי באיים המלדיביים, כשהגענו לצלילת לילה בנקודת הצלילה אלימאתא (Alimathaa), באטול דרום מאלה (South Male). ראינו לראשונה 4-5 כרישי מפרקתן הבינים (Nurse shark = כריש אחות)  שוחים מאחורי הסירה. זה היה רמז נחמד למה שנראה אחר כך במהלך הצלילה עצמה.
 
פסל סביבתי על החוף הים 

כשנכנסנו למים לצלילת הלילה, יכולנו לראות צבר כה אדיר של כרישי אחות, שזה היה פשוט מטורף. הם היו בכל מקום. לפעמים הם עברו מקרוב מאוד מקדימה, לפעמים לידי, חלקם אפילו נגעו בי. אחד מהם שחה לי בין רגלי ופתאום, שמתי לב לראשו מתחתי. זה היה כל כך מצחיק. הכרישים לא התרשמו מאיתנו וגם לא פחדו. הם פשוט המשיכו בחיים הרגילים כאילו לא היינו קיימים. זו הייתה חוויה כל כך מדהימה ומצחיקה, עד שניתן אפילו היה לשכוח, כי כמו כל כריש מצוי, גם לחברים החמודים יש שיניים בגודל מרשים במיוחד...