התחלתי לצלם תמונות מתחת למים עם DSLR בשנת 2007 וזכיתי בפרסים בכמה תחרויות קטנות יותר, אבל התחרויות הגדולות אפילו לא שקלו את התמונות שלי בגמר. עם זאת, המוטיבציה שלי להשיג תמונות טובות יותר נולדה וגדלה וגדלה. מה לא עשיתי. התאמנתי. והשתכללתי. וקניתי ציוד טוב יותר. והתאמנתי. אפילו הלכתי והשתתפתי בסדנת צילומים עם צלם תת-ימי מקצועי כדי ללמוד לקבל יותר מיומנויות. בשלב מסויים שמעתי על תחרויות הצילום הבינלאומיות בים סוף באילת.
 
 שונית במיצר טיראן

באותה שנה החבר׳ה המארגנים גם הפיקו תחרות בקפריסין, אליה הצטרפתי, וזו הייתה תחרות הצילום החיה הראשונה שלי. אחרי שלושה ימים של צילומים על גבי הזנוביה שטבועה לה במים שליד לרנקה, שמחתי מאוד לחזור הביתה עם המקום השני בקטגוריית החובבים. באותה השנה השתתפתי גם בתחרות בהים האדום באילת, אבל לא הייתי בין הזוכים. שנה לאחר מכן חזרתי עם רעיון חדש והפעם כבר זכיתי בשלוש קטגוריות. מה קרה בין לבין? שאלה טובה ואת התשובות אני חולק כאן איתכם.
 

הכל מתחיל עם רעיון יחודי 
הדבר הראשון שכל צלם באשר הוא, כולל צלם מתחת למים, צריך שיהיה לו בראש, הוא ה״רעיון״ של התמונה שבאמת רוצים לצלם. נכון, פה ושם תמצאו כמה תמונות שזכו בעבר בתחרויות נחשבות וכל מה שהיה מאחוריהם זה ״מזל״... הגישה שלי קצת שונה: מכיוון שאתה לא יכול לשלוט בטבע אותו אתה הולך לצלם, עדיף לבוא עם רעיון משלך. אתה לא יכול להשפיע על הטבע, או על בעלי החיים, אבל אתה יכול להשפיע איפה ומתי אתה רוצה לצלול.
שאלו את עצמכם אם יש מקום צלילה סודי ומיוחד עליו שמעתם? אולי ראיתם סרט תיעודי על צילום מרהיב של לווייתנים במקום מבודד בעולם שיעשה את התמונה שאתם מחפשים, או שזה יכול להיות גם ממש מעבר לפינה, בחוף הים שליד הבית. לפעמים לא צריך לטוס 48 שעות בשביל להביא תמונה מנצחת. תמונות מנצחות בתחרות יכולות לקרות בכל מקום. כל עוד התוצאה מדהימה...
כדי לקבל תחושה מה הן ״התמונות הטובות״, כלומר, אלה שזוכות, צריך לדפדף בין דפי אלבומי התחרויות מתחת למים ולהתבונן בתמונות המנצחות. ככל שתראו יותר עבודות, כך תקבלו תחושה ויכולת להבדיל בין תמונה טובה לבין תמונה מושלמת. חשוב לנסות ולהבין מהן הטכניקות בהן עשה הצלם שימוש. זה עוזר לחשיבה יצירתית ומפתח אינטואיציה, אותה תיישמו בצילומים הבאים שלכם.


כריש שונית יוצא לציד לילה, פפואה גינאה החדשה
 
אי ההצלחה מצליחה לגרום לכם לצלם טוב יותר. אבסורדי, אבל נכון. לפחות עבורי. זה כואב ומאכזב אחרי המון עבודה קשה לגלות שאף אחת מהתמונות שלכם לא זכתה, אבל אחרי זמן מה התחושה הזו נעלמת והיא תזריק לכם ישר לווריד מוטיבציה לצלם תמונות טובות יותר בפעם הבאה.
המפתח להצלחה הוא להישאר רעבים ולהיות פרפקציוניסטים. גם אם אתם חושבים שיש לכם תמונה טובה, תמיד אפשר לשפר אותה. המיידיות של תמונות ממצלמות דיגיטליות מעניקה לנו הזדמנות עצומה: אתם יכולים לצפות ולנתח את התמונות ממש אחרי שצילמתם אותן. נצלו את ההתקדמות הטכנולוגית הזו לטובתכם. השקיעו את הזמן בלימוד מהכשלונות.
 
בחירת התמונה הנכונה
הבחירה בתמונה הנכונה שתשלחו לתחרות היא גם גורם מפתח. אבל איך אתם יכולים למצוא את התמונות הנכונות? האם זה פשוט לבחור את התמונה הטובה? כבר מהרגע שאתם מסתכלים על התצוגה במצלמה עצמה, או כשאתם מדפדפים בתמונות במחשב, אתה לפעמים רואים ומרגישים מין תחושה שגורמת לכם לקפוץ מהכיסא ולצעוק: "וואו! זו תמונה נהדרת!״...  אין לכם ספק: זו התמונה המנצחת. ואז, פתאום, יש לכם הרגשה שאתם לא בטוחים בזה. קרה לכולנו. זה הזמן לקבל סיוע. תמיד תמיד כדאי לבקש מאחרים, אנשים שלא מכירים אותך, שיתנו לך תשובה כנה ויגידו לך מה הם באמת חושבים. לא כדאי להתייעץ עם הבעל, החברה, או החברים לעבודה. הם משוחדים ולפעמים יגידו לך מה שאתה רוצה לשמוע. צלמים מקצועיים המלמדים בסדנאות צילום תת-ימי הם ברובם פתוחים וידידותיים ויתנו את הפידבק הראוי על התמונה שבחרת.


התמונה הזוכה באילת, ישראל
 
מה שופטים בתחרויות מחפשים
מומלץ לא להגיש את אותה תמונה נבחרת למספר קטגוריות, כך שהשופטים לא ימצאו אותה מוכרת מדי במהלך תהליך השיפוט.
 אם אתם רוצים לזכות בתחרות, אתם צריכים לשאול את עצמכם מה חבר השופטים רוצה לראות. התבוננו בתחרויות הקודמות ובתמונות הזוכות ובחנו מה השופטים העדיפו. לאילו תמונות הם כנראה מצפים? אל תתפתו להיכנס לתמונה של נושא דומה שזכה בשנה הקודמת, גם אם אתם חושבים שעדיף לעשות כך. תחדשו.
הימנעו מטכניקות מיוחדות שהיו מגמה ו׳טרנד׳ בשנים האחרונות. עדיף ליצור משהו עצמאי שאינו תלוי עונה, או אופנה. אם יש לכם רעיון ליצור משהו חדש, משהו שאף אחד לא ראה לפני כן, אתם הולכים בכיוון הנכון.

ש
 תמונה מנצחת בתחרות למבה, אינדונזיה
 
כבדו את הסביבה

הדבר החשוב ביותר בתחרויות מתחת למים הוא הכבוד לטבע. כצלמים תת ימיים אתם צריכים להתקרב ככל הניתן לבעלי החיים ולשונית, אבל, יש לנקוט במשנה זהירות ולהימנע מהרחפת חול מהקרקעית, חל איסור מוחלט להאכיל דגים, להזיז בעלי חיים, או לפגוע בערכי טבע אחרים. מומלץ ורצוי, להיעזר בבן הזוג לצלילה, לצורך שמירת הצלם מפגיעה בערכי טבע. אתם חייבים לסכור: אמנם, אתם נכנסים למים כדי לצאת מהם אם תמונה מנצחת, אבל, אתם עושים את זה בשם התיעוד וההסתכלות מהצד. אתם רק אורחים מתחת לפני המים והאובייקטים והסביבה שאתם מתעדים עבורכם ועבור הדורות הבאים, צריכים להשאר שם בדיוק כפי שמצאתם אותם...
בהצלחה!