115 איים וחופים מהיפים שניתן לראות בעולם – נמצאים באיי סיישל. וזה אומר הרבה מאוד ים. 

במימי סיישל ניתן לצלול רוב השנה – בתנאי אחד: שלומדים היכן ברגע נתון הוא המיקום לצלילות. אותנו ליוותה מקרוב ליז פידריה ממועדון הצלילה Big Blue Divers. היא ילידת הולנד ולסיישל הגיעה כבר בשנת 1993. מקצוענית אמיתית, עם מעל 7000 צלילות בלוגבוק, שאת מרביתן עשתה במים של סיישל. היא מכירה את האתרים כאת כף ידה וזה ניכר בתדרוך. היא מכירה כל אבן וכל סלע, את הזרמים ויכולת ההערכה של מה נראה למטה, מפתיעה.


צילום: נחום דוניצה 

לדבריה, על פי רוב, החודשים המועדפים הם אפריל-מאי, ואוקטובר נובמבר (עם טמפרטורת מיל של עד 30 מעלות) בחודשים דצמבר וינואר מנשבות רוחות צפון מערביות, אך התנאים זהים לתקופה השקטה יותר וממאי עד ספטמבר, הרוחות מתחזקות ואז מרבית הצלילות עוברות לצדדים המוגנים של הצפון והמערב של האיים. מזג האוויר די קבוע ונע בין 24 ל-30 מעלות, וטמפרטורת המים נעימה גם לסובלים מקור. באוגוסט הן הראות והן הטמפרטורות יורדות לסביב 25 מעלות ומומלץ ביותר לעבור לחליפה רטובה של לפחות 3 מ"מ

הטיפ של אורן:
אחד הדברים שאני, כצלם, מקפיד לעשות לפני הירידה למים, זה בדיקה שהמצלמה תקינה. נשמע פשוט, אבל, ממש לא. מצד אחד זה מונע ממך לגלות בעומק 15 מטר ששכחת להסיר את מכסה העדשה (מקרה שקרה...), ומהצד השני מייצר לעיתים תמונות מדליקות.

הטיפ של מישל: 
״השמש תמיד נוכחת, גם אם אתה לא רואה אותה, מאחורי העננים. אתה באמת צריך להגן על עצמך ממנה, מכיוון שניתן לחטוף מנת קרינה חזקה, במיוחד כשאתה על סירה, עם השתקפות המים. אצלי, עם סיום המסע הראשון החברים שלי היו מוכנים למכור אותי כעגבנייה בשוק, כי הייתי יום אחד יותר מדי מתחת לשמש... לא לשכוח להימרח שוב ושוב ושוב... 
בכל הנוגע לחליפת הצלילה: אם יש לך אפשרות לבחור חליפת צלילה מלאה ולא שורט, זו יכולה להיות הבחירה הטובה ביותר. בצורה כזו תגן על עצמך מפני השמש ותגן גם על הברכיים״.

הטיפ של בועז סמוראי 
הפעם הראשונה שהגעתי לאיי סיישל הייתה בקיץ שנת 2000. עם שחרורי מהצבא זה היה היעד הראשון שלי ובו תכננתי לעבוד כמדריך צלילה על ספינה ששייטה בין האיים הפנימיים. זה היה מעבר חד מאד אל מציאות שלא דמיינתי שקיימת ובהרבה מובנים עיצבה את דרכי למקום בו אני נמצא היום.
והנה, בזינוק חד קדימה: החל מ- 2021 אני עומד להדריך קבוצות מטיילים לאיים הקסומים. 
איי סיישל כיעד לצלילה מתאימים לאלה שמחפשים חופשה שתשלב צלילה יחד עם טיולים יבשתיים בין האיים, ולא כיעד של צלילות בלבד. גולת הכותרת בצלילה היא מגוון הדגה והיצורים השונים שניתן למצוא בסביבה הימית,  כמו צבי ים, עטלפים וחתולי ים, כרישי ריף ואף כרישי לוויתן. מיקומם של האיים בלב האוקיינוס ההודי יכולים לספק מפגשים עם בעלי חיים נדירים, החל מדגי חרב ועד ללוויתנים קטלנים (אורקות). אני ממליץ למי ששוקל טיול צלילה ׳הארד קור׳ בו מטרת הטיול היא לצלול כמה שיותר - לבחור יעד אחר. למי שרוצה לשלב טיול צלילה עם טיול שבו יזכה לבקר איים מדהימים ביופיים, עם יערות גשם וצמחיה וחיים יחודיים ואוכלוסייה מעניינת – איי סיישל יכולים להציע לכם טיול כזה.

 


צילום: נחום דוניצה 

מחירי הצלילות די זהים במרכזים השונים: 
צלילה מספינה בטווחים קצרים, כ-15 דקות הפלגה, תעלה סביב 60 אירו. שתי צלילות יעלו כ-120 אירו וארבע צלילות יעלו כ-220 אירו. יש תוספות של כעשרה אירו להשכרת הציוד עבור כל צלילה, ועוד כ-20 אירו עבור כל צלילה לטווחים של מעל חצי שעה הפלגה. הפלגות שנירקול של שעתיים יעלו 25 אירו ומי שחושב לצלול באזור הפארק הימי, צריך לקחת בחשבון תוספת של עוד 15 אירו.