המסלול: 

 
מסלול הטיסות הפנימיות 
המסע המטורף שלי לפפואה ניו גיני התחיל ב- 9 ימים מופלאים בריזורט המפורסם Walindi, ריזורט המנוהל על ידי מקס וססיל בנג׳מין. משם יצאתי להפלגה של 10 ימים בספינה החדשה והמפוארת Oceania, יחד עם הקפטן הצבעוני דן ג׳ונסון.
 
התחנה הבאה הייתה אי קטן ושקט שנקרא Lissenung. האי המוחזק בידי דיאטמר ואנג׳ אמון   - שהיו לי לאבא ואמא ועוד הרבה מעבר, מקום שבו במהלך 10 הימים הבאים למדתי המון על צלילות, וכיבוד ערכי הטבע.
הצלחתי להגיע גם לאחד המקומות בהם כבר מזמן חלמתי להגיע אליו לביקור - אזור Milne bay, שם נחתתי היישר ללב פסטיבל אותנטי וססגוני בישוב Alotau. המשכתי בנסיעה קופצנית לריזורט Tawali, שם נדהמתי לגלות  את המגוון העצום שמציע העולם התת-ימי, וביקרתי במערת גולגלות שגרמה לי לזיעה קרה.
המסע המופלא והנהדר הזה הסתיים בסגירת מעגל אישית בריזורט שנקרא Tufi, מקום אליו הגעתי אי שם בשנת 2008, ובו התאהבתי בפפואה ונדבקתי בחיידק שהחזיר אותי אליה שנית במסע הנוכחי.

 
ילדים בפפואה - תמונה מ-2008

קצת מספרים
זה היה מסע מורכב ומסובך, והנה קצת מספרים שיעשו סדר:
73 - מספר הקילוגרמים איתם יצאתי מהארץ .
14 - מספר המטוסים בהם טסתי.
5  - מספר המצלמות עמן הסתובבתי  (3 רפלקס מקצועיות, 1 רחפן, 1 גופרו).
111 - מספר הצלילות שצללתי במהלך המסע.
56 - מספר השעות שלקח לי להגיע מהבית בישראל ועד ליעד הראשון.
52 - מספר הימים שארך כל המסע.
30,000 (פחות או יותר) - מספר הפעמים בהם הקלקתי על המצלמה.

 
שושנון מתארח על גבי שושנת ים הדומה לתות שדה - Tawali

איך הכל התחיל?
שיחת טלפון מפתיעה אחת מפילו (דוד פילוסוף, מו״ל iDive) היא זו שהולידה את כל המסע הזה. השיחה עסקה בכלל בנושאים אחרים, אבל איכשהו גלשה לנושא של יעדי צלילה בעולם והתגלגלה לפפואה ניו גיני, מדינה אליה אני כמה לחזור מאז שהתאהבתי בה בביקור הקודם ב-2008. בעקבות השיחה החלטנו לנסות ולארגן נסיעה ליעד צלילה בפפואה לצורך כתיבת גליון נושא למגזין ״iDive״, ופנינו לריזורטים האייקונים הפועלים במדינה ומשמשים כמגנט לצוללים מכל רחבי העולם. ההיענות הנלהבת הפתיעה אותנו. כאן, העלילה הסתבכה מעט, היעדים התרבו, וכך נולד לו המסע המטורף והמורכב הזה.

 
מרהיב ונדיר helmet gurnard - צולם ב- Tawali

אני זוכר היטב שכבר בשנת 2000 בטיול הגדול והבלתי נשכח אחרי הצבא, נסעתי לדרום אמריקה, שם נדבקתי בחיידק ההרפתקאות והטיולים. החיידק הזה הביא אותי במשך השנים למחוזות רחוקים, פראיים ומופלאים, בהם נחשפתי לתרבויות שונות צבעוניות ומרתקות, אך למרות זאת, ולמרות שביקרתי בהמון מדינות עולם שלישי, שום דבר לא נראה ולא דומה אפילו בקצת, למדינה המופלאה הזו - פפואה גיניאה החדשה (פפואה ניו גיני).
אי שם בעולם,  צפונית מזרחית לאוסטרליה פוגשים את השילוב הלא ייאמן הזה של נופים ירוקים ופראיים, מגוון תרבותי בלתי נתפס הכולל לפחות 850 שפות מדוברות וכמובן העולם התת-ימי המגוון והעשיר ביותר בעולם.

 
ילדים מקומים משתעשעים על גבי ״קיר טיפוס״ - Tufi
 
השם המתנגן הזה, " פפואה ניו גיני", מורכב משני חלקים שונים. השם ״פפואה״ ניתן למדינה על ידי שייט ספרדי שהיה האירופאי הראשון שביקר במדינה בשנת 1512, כדי לתאר את שיערם המקורזל של בני המקום בשפה המלאית. מספר שנים מאוחר יותר, שייט ספרדי נוסף הוסיף את השם ״גיניאה החדשה״ כדי לתאר את הדמיון לתושבי גיניאה האפריקאית.

 
נער מקומי מדגמן שיער מקורזל - Vitu Islands

בסופו של דבר נולד לו מגזין נושא, שכל כולו מוקדש למסע המופלא הזה, וכאן אנסה להעביר לפחות חלק מהתחושות, הריחות והטעמים של המדינה הצבעונית והנהדרת הזו. אני מודע לעובדה כי מדובר באתגר קשה, אפילו קשה מאוד, להגיש במילים את המקום הייחודי הזה ויש צורך לאתגר לא מעט את כל מה שאנחנו מכירים ויודעים ולצלול אל תוך עולם שונה ובלתי מוכר. 

 
כולם רוצים סלפי - Vitu Islands
 
תודות:
תודה למקס וססיל בנג׳מין על הארוח המפנק בריזורט Walindi,
לדן ג׳ונסון על שבילה במחיצתי 10 ימים מופלאים על גבי ה- Oceania,
לדיאטמר ואנג׳ שנתנו לי להרגיש בגן עדן באי Lissenung,
לנזאקי על כל אחד ואחד מהימים המושלמים שביליתי ב-Tawali,
ללינדה האני על הביקור המחודש ב-Tufi ועל העזרה יוצאת הדופן בתיאום הטיסות הפנימיות,
לאנו באנו על פתיחת הצ׳אקרות הספרותיות בסבלנות אין קץ,
לנעמה שילוני על עריכה וחילוץ מטעויות מביכות,
לאיציק יוגב שתמך ועזר מהרגע הראשון וכנראה אפילו לפניו,
לרני יחזקאל מדוגית שהצליח לשנע עבורי כבל חלופי לאי המרוחק ליסנונג, במבצע צבאי לכל דבר,
לתום בני היקר ששחרר את אבא לתקופה כל כך ארוכה וחיכה לי בשדה התעופה עם בלון ואהבה אינסופית,
לדניאלה להייתה לאמא ואבא לתום בכל מהלך התקופה,
לנועה שנמצאת שם תמיד ומכל הלב,
ואחרון חביב, לפילו שחיבר את כל החוטים, ושום דבר לא היה קורה בלעדיו.