כבר הינו ארוזים. הציוד מוכן ומזומן. מדדנו חליפות לראות שהקילוגרמים שהעלינו לא מורגשים. הרחפנים בהיכון. כן, היינו ממש כבר בדרך להביא לכם את הסיפור החם על פתיחת המוזיאון הימי בקפריסין, אבל קורונה, אוי הקורונה, המשיכה לשבש לנו את התוכניות והחיים והיציאה לקפריסין נדחתה. 

לא לדאוג. כשיתאפשר נגיע לשם ונסקר כמו שצריך. הבטחה שלנו. בינתיים, הבאנו לכם טעימה  קטנה שמדגימה איך השכנים בונים ריפים מלאכותיים שהופכים לאטרקציות תיירותיות. נכון, הקפריסאים השקיעו למעלה ממיליון יורו במיזם, אבל, כמו שזה נראה אין ספק שהם גם הולכים לשחק אותה בגדול. 


הירדנים, השכנים שלנו במפרץ אילת, גם הם מסתכלים קדימה ואף הם הקימו מוזיאון תת-ימי ועוסקים בהקמת ריפים מלאכותיים, כשמצד אחד יוצרים אטרקציית צלילה ומצד שני מפנים פעילות של צוללים למקומות אחרים ומונעים עומס של צוללים מסביב למספר אתרים נבחרים.

ומה אצלנו? נכון. בישראל, כמו בישראל. כשמגיעים יזמים מוכשרים ורוצים להקים ריפים מלאכותיים לרווחת כוחם, הביורוקרטיה והליכי קבלת האישורים מאינספור גורמים מביאים אותנו למצב שמאז 2010, עת ספינת הסאן בוט הורדה למים בחוף הצפוני, לא ניתן כל אישור להורדת ספינה, או כל פרויקט של ריף מלאכותי. כמה עצוב. וכשאין יוזמות והשקעות של משרד התיירות, או עירית אילת, אז יש את האנשים הטובים, כאלה, דוגמת שלמה כהן, ידיד המערכת, שהגה לפני כמה שנים אטרקציה תיירותית – "המקדש ששלמה המלך  בנה למלכת שבא התגלה באילת מתחת למים" (שלא יצאה לפועל) ואת הזוג יוגב (ראו כתבה בגיליון הנוכחי) ששפכו לא מעט כסף וזמן על רעיון (מדליק לטעמנו) שמשלב מוזיאון תת-ימי עם מסר חינוכי. הכל שם מוכן אצל הזוג המופלא הזה – חוץ מהאישורים המתאימים... 

ועוד על סדר היום: 
רמי סדנאי מנסה להאיר את עיננו בכל הקשור לדלפק הצלילה, אותו מקום שכל צולל פוגש לפני שהוא יורד אל המים, המקום שאמרו להיות ״השער לצלילה בטוחה״, והוא תוהה האמנם זה כך במציאות?  
יחידת זק"א תל אביב. הסיפור שלה בגיליון הנוכחי, מלווה גוף ששומעים עליו לא מעט בחדשות, ותמיד תוהים איך זה בפנים, שם בלב המערכת שמלווה אנשים ברגעים הכי קשים שלהם. היחידה כיום מונה כ- 80 חברים, מתוכם כ- 50 צוללים ואנשי חפ"ק, קייאקיסטים ואנשי רפואה. אנשי היחידה הם מתנדבים מרחבי החברה הישראלית, ובהם משפטנים, אנשי היי טק, רופאים, בעלי עסקים, אנשי כלכלה, עצמאים ושכירים, וכן, הם מגייסים עוד מתנדבים. 

יש עוד חומרים ששווים קריאה בגיליון. לא לדאוג. 

והעיקר – שימרו על עצמכם ולכו להתחסן!