אתר זה קרוב מאד לליבי. כילד אילתי משנרקל, אני זוכר את העושר התת ימי הרב במקום זה. ביליתי בו ימים רבים ואף בחרתי בו למטרת מחקר ביולוגי שערכתי בתקופת התיכון על החיים במערות בעונות השנה ובשעות היום השונות. האתר מתאים מאד לצלילות לילה ומעניין עבור צוללים מתחילים ומנוסים גם יחד.

הגעה לאתר: חוף דרומי, מול מועדון הסנובה.

חניה לרכב פרטי: מומלץ להגיע למקום בהסעת מועדון הצלילה. במקום חניה מוגבלת, אזור גרירה!

גישה לנכים: כן, דרושה מעט עזרה בהגעה למים.

נקודת כניסה: שביל כניסה המסומן באמצעות מצופים, בדיוק מול מגרש החנייה של מועדון הסנובה. במקום שלט ירוק של רשות שמורות הטבע.

הצלילה: צלילה רדודה, ניתנת לביצוע בכל שעות היום והלילה, הראות בדרך כלל טובה, עם זרמים אופייניים לכוון דרום.


איור: טוני מלמקוויסט


מסלול הצלילה: צלילה בכיוון כללי צפונה, לאורך השונית בעומק של כ – 5-4 מטר. לאחר מספר בלטים מרשימים נמצא בלט אלמוגים גדול מאוד, המגיע כמעט לפני המים. בבלט זה נמצאות ה"מערות". אלו מעברים צרים החוצים את הבלט לרוחבו. המעברים הצרים נסגרו לפני מספר שנים באמצעות רשת ברזל למטרות שיקום הנזקים, ומניעה של פגיעה נוספת באלמוגים. אפשר להקיף את הבלט המרשים מסביב. המשך הצלילה לכוון צפון מזרח, עד לעומק 5 מטרים, שם נמצא בלט גדול נוסף עשיר באלמוגים ובדגה. ממשיכים מזרחה עד המדרון שמתחיל ב- 7-8 מטר עומק, ופונים דרומה לאורכו, עד לבלט גדול נוסף העשיר בדגים אף יותר מקודמו. ממנו חוזרים מערבה עד לבלט המערות, ומשם דרומה בין הבלטים עד לחבלי המצופים הנראים מתוך המים.  

דיירי המקום: קבלת פנים מחכה כבר בקצה שביל המצופים המסומן, "אלמוג כרוב" מאוד גדול בצבע צהוב זוהר (ניתן להעזר בו כסימן דרך בולט ליציאה). להקות בנות עשרות פרטים של גרזינונים מאכלסות את המערות באופן קבוע. בשעות הלילה עוזבים הגרזינונים את המערות ויוצאים לשחר לטרף בחברת דגי לילה נוספים כדוגמת ברקן הנזר ואדמון שחור עין. בשעות היום ניתן לראות בבלטים המרוחקים דגי שונית רבים: להקות פזיות ים סוף, כרומיות, דפדוף הפסים, תנינונים, וחלילנים האורבים לטרף. מראה  מעניין הוא דגי החשמנון החיים בכוכים שבין האלמוגים, בעיקר סמוך לקרקעית החולית בבלטי האלמוגים הרדודים. דגים אלה נוהגים לשמור בתוך פיהם את הביצים המופרות עד לבקיעת הצעירים ושחרורם לחיים עצמאיים בים. תופעה זאת מתרחשת בכל שנה בין חודשי האביב לחודשי הקיץ.
 
ציוד עזר: פנס לצלילות לילה.

עזרה ראשונה: מועדון הסנובה מעבר לכביש. היזהרו בחציית הכביש !

שומרים על הטבע: >>>>> לכללי ההתנהגות כוללים את כל מפרץ אילת. יחד עם זאת יש להקפיד במיוחד בתחום שמורת האלמוגים ושונית תמר.

  הוראות בטיחות: האתר מתאים גם למשנרקלים, אסור לעבור את הקו החוצה (עמודים אדום – לבן).

בצלילת לילה יש לדווח לחיל הים בטלפון: 08-6366479 

מצאת טעות בכתבה? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו >>>>iDive@iDive.co.il

 

צילומים באתר המערות  

 

המערה הגדולה ביותר באתר שמאוכלסת דרך קבע בדגי דפדוף גרזינון ואדמון
צילום: בועז סמוראי
בלט האלמוגים העשיר במיוחד שנמצא בעומק 5 מטרים בסמוך למדרון
צילום: בועז סמוראי
בלט האלמוגים העשיר במיוחד שנמצא בעומק 5 מטרים בסמוך למדרון
צילום: בועז סמוראי
אלמוג שולחן על בלט אלמוגים
צילום: בועז סמוראי
בלט אלמוגים מוקף בפזיות
צילום: בועז סמוראי
מעברים צרים בין בלטי האלמוגים
צילום: בועז סמוראי
אלמוג טורבנית ענק בקצה שביל הכניסה למים
צילום: בועז סמוראי