הספינה שימשה כספינת תיירים בשנות ה-80 בחברת 'תור ים' הפליגה לאי האלמוגים ומפרץ אילת. הספינה הוטבעה בתחילת שנות ה-90 כאטרקציה לצוללת הצהובה שמסלולה עבר לידה וכשטח ניסוי לגידול אלמוגים. הספינה נמצאת בעומק קרקעית של 47  מטרים מה שמאפשר לצוללים טכניים להגיע אליה.


הגעה לאתר: בצלילה מחוף המגדלור או חוף אלמוג.

חניה לרכב פרטי: קיימות חניות מסודרות בחוף אלמוג. בחוף המגדלור ניתן לחנות בחניית כורכר ממול החוף. המלצה להגיע למקום מוקדם בבוקר.

גישה לנכים: נדרשת היערכות מיוחדת לצלילות מסוג זה

כניסה למים: חוף המגדלור- נקודה הצפונית ביותר של החוף, חוף אלמוג- ממול מועדון הצלילה מנטה.
המסלול הקצר ביותר- כניסה למים מול חוף המגדלור והעמקה לעומק של  10-20 מטר ולצלול לכוון צפון במקביל לקיר האלמוגים  . עוברים את המצפה התת-ימי ולאחר כ-150 מטר יש להעמיק ל-30 מטר ולצלול לכוון צפון עד שרואים את הספינה מערבית לקיר האלמוגים. 

האפשרות הארוכה יותר הינה להיכנס למים בחוף אלמוג. מעמיקים ל-20-15 מטר ולצלול לכוון דרום במקביל מדרון (המדרון נמצא בצג הימני של הצולל) . כאשר המדרון הופך להיות תלול יותר ורואים שהקיר יורד לעומקים של כ-40 מטר (אחרי צלילה של כ-50 דקות ללא סקוטרים) יש להעמיק ל-30 מטר עד שרואים את הספינה. כעבור 5-10 דקות מנקודה זאת רואים את הספינה בצד המזרחי (צד השמאלי של הצולל) בעומק.


צילום: יוהנס פלטן 

הצלילה: הספינה שוכבת על קרקעית חולית כאשר חרטומה לכיוון צפון במקביל לריף אלמוגים תלול מאוד שיורד מעומק של כ-20 מטרים לעומק של כ- 40 מטר. 

מסלול הצלילה: כניסה מהירכתיים אל החלל הפנימי של הסירה ויציאה דרך הדלתות הצרות בחרטום או בחזרה דרך הירכתיים. אין לצאת דרך החלונות!

דיירי המקום: על גג הספינה חוברו רשתות לצורך ניסויי גידול אלמוגים מסוגים שונים. הספינה מלאה באצות וספוגים בצבעים מרהיבים שניתן לראותם רק עם תאורת עזר - פנסים. הספינה משמשת בית גידול לדגים מכל הגדלים והסוגים. זהרונים ודקרים בגדלים שונים מצאו את ביתם בין קירות הפלדה של הספינה. 

ציוד עזר: ציוד הבסיסי של צולל טכני מספיק לצלילה מסוג זה. מומלץ לקחת סקוטר ( DPV- Diver propulsion vehicle) להגעה מהירה ובטוחה לאתר הצלילה.

עזרה ראשונה: להגיע למצפה התת ימי כדי לקבל עזרה.

שומרים על הטבע: >>>>> לכללי ההתנהגות כוללים את כל מפרץ אילת. יחד עם זאת יש להקפיד במיוחד בתחום שמורת האלמוגים ושונית תמר.

הוראות בטיחות/ סכנות באתר:   הסירה מרוקנת מחפצים, לשים לב לכבלים שנמצאים עדיין תלויים באתר. פתחי חלונות ודלתות צרים. כניסה אל תוך הסירה מומלצת לצוללים מנוסים או בעלי הסמכה. 

מצאת טעות בכתבה? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו >>>>iDive@iDive.co.il

 

צילומים באתר היעלת 

צילום: יוהנס פלטן
צילום: יוהנס פלטן
צילום: יוהנס פלטן
צילום: יוהנס פלטן