לפני כשני עשורים, נבנה מתחם "כוכב הים האדום" אשר היה אמור להוות אטרקציה ייחודית באילת עם קומת בר הנמצאת מעל פני הים ומסעדה תת-ימית, מעט בדומה למבנה המצפה התת-ימי הידוע.
 
הקמת והנחת מבנה המסעדה ארכו מספר שנים. זמן קצר לאחר תחילת פעילות המתחם הוא נסגר ונותר נטוש תקופות ארוכות. במשך השנים המתחם החליף בעלים, נפתח ונסגר לסירוגין כאשר באחד הגלגולים שלו הוא אפילו שימש כמועדון חשפנות. היום, המבנה עומד נטוש ומשמש כאתר צלילה מעניין המשלב את המבנה המלאכותי של המסעדה יחד עם מעט שאריות ג'אנק ומתקני משתלת אלמוגים שנבנתה לצורכי המתחם, לצד בית גידול חולי מעניין המכיל שדות עשבי ים ובלטי אלמוגים קטנים אך מקסימים.
 
השילוב של מבנים מלאכותיים בחוף שהינו סלעי בחלקו הרדוד וחולי בהמשך יוצרים צלילה במהלכה אפשר לטייל בין "עולמות" שונים לחלוטין ובהתאם גם לפגוש בעלי חיים שונים. באזור הסלעי הרדוד, ממש בכניסה לאתר הצלילה, אפשר לראות לעיתים דיונונים וגם מספר מיני חלזונות שלא רואים בהרבה אתרים אחרים באילת.
 
גם כמות הקיפודים כאן היא בדרך כלל, לשמחתנו, עדיין גדולה. מעט מיני אלמוגים וכמה ספוגים מעניינים מכסים חלק ממבני המסעדה כאשר ביניהם ניתן למצוא מיני דגים שונים ממשפחת האבנוניים והעקרבנוניים בנוסף למורנות, שושנונים, נפוחיות, ומעט דגי שונית קטנים בין ענפי האלמוגים – כרומיות, אלמוגיות, ופזיות. כאשר מתרחקים ממבנה המסעדה לכיוון מזרח ודרום, האזור החולי מתחיל במהרה להתכסות בעשבי ים וביניהם פזורים בלטי אלמוגים. 
 
הגעה לאתר: האתר נמצא בקרבת קניון מול הים ואפשר להגיע אליו מכביש הגישה שבין מלון יו סוויטס (לשעבר מלון מרידיאן) לקניון מול הים. 
 
חניה לרכב פרטי: סמוך לאתר ישנו חניון עפר של חוף הסלע האדום – מעט דרומית למלון יו סוויטס (לשעבר מלון מרידיאן).
 
גישה לנכים: כן (עם מעט עזרה בכניסה לים מהחוף הסלעי).
 
נקודת כניסה: החוף מתחת לגשר המוביל למבנה המסעדה התת-ימית הנטוש.
 
הצלילה: צלילה רדודה עד עומק מקסימלי של כ 12-13 מטרים אם מתרחקים ממבנה המסעדה. בשל מיקום האתר באזור הצפוני והחולי של מפרץ אילת, לרוב הראות הינה בינונית למדי אם כי ייתכנו ימים בהם תהיה ראות נפלאה. למשכימי הקום שבינינו, הזמן המומלץ ביותר לצלילה באתר זה הוא במהלך הזריחה, בעיקר מכיוון ובשעות אלו פעילות הסירות באזור עדיין לא מתחילה ובעלי החיים הימיים שרק מתעוררים ומתחילים להיות פעילים עדיין לא מסתתרים בעקבות כל הרעש שקורה מסביבם. לסירוגין, צלילת לילה באתר זה הינה מומלצת במיוחד כיון שהיא מזמנת מפגש עם מגוון שונה ומעניין של בעלי חיים.
 
מסלול הצלילה:נכנסים לים מהחוף, היישר ממול למבנה המסעדה – מתחת לגשר המוביל למפלס העליון של המבנה, או כמה מטרים מצפון לגשר זה.
מעמיקים עם המדרון עד שפוגשים בתוך כמה מטרים את מבנה המסעדה התת-ימית. הפלטפורמה העליונה של מבנה המסעדה נמצא בעומק של כ 4-6 מטרים כאשר תחתית המבנה בצד המזרחי נמצאת בעומק של כ 10 מטרים. אפשר להסתובב מעט סביב ובין נבכי מבני המסעדה.
 
מעט צפונית למבנה ישנם שני בלטי אלמוגים גדולים ומרשימים. לאחר מכן, מומלץ להמשיך מזרחה ודרומה אל עבר הקרקעית החולית ושדות עשבי הים אשר מארחים בלטי אלמוגים קטנים בכל כמה מטרים. בניגוד לרוב האתרים באילת, הקרקעית באזור זה שומרת על עומק יחסית קבוע של כ 11-12 מטרים.
 
לכן, אם מתכננים לצאת לאזורי עשבי הים והחול שממזרח ודרום למסעדה כדאי להצטייד במצפן, שכן אותו המדרון שאנו רגילים לראות ברוב האתרים באילת ועוזר לנו לשמור על הכיוון אינו ברור כאן.
 
הדרך חזרה מערבה וצפונה בעומק מעט רדוד יותר של כ 7-8 מטרים עד שמזהים את מבנה המסעדה המסמן את נקודת היציאה/כניסה.
 
דיירי המקום: כמה מיני אלמוגי אבן, אלמוגים רכים, וספוגים מכסים את המבנים המלאכותיים כאשר בלטי האלמוגים הקטנים הפרוסים בין שדות עשבי הים מכילים לעיתים מגוון נוסף.
אבנונים, עקרבנונים, זהוריות, מורנות, חשופיות, ודיונונים נפוצים מאוד באתר זה וניתן לראות רבים מהם בין המבנים המלאכותיים או באזורים הסלעיים הרדודים בתחילת/סוף הצלילה.
 
עוד מומלץ לחפש באזור הסלעי – מספר מיני קיפודים, צדפות וחלזונות שנפוצים ברצועת חוף זו (ועד לכיוון חוף אום רשרש) יותר מאשר באתרים אחרים באילת. באזור עשבי הים שמדרום-מזרח למסעדה ניתן לעיתים להיתקל גם בסוסוני ים ואפילו בצבי ים שעוברים באזור בכדי לנשנש קצת מעשבי הים וקצת מהאלמוגים...
 
אם מגיעים בזמן הנכון בשנה (סוף האביב או תחילת הקיץ) לאחר שמספר מיני דגים במפרץ אילת מתרבים, ניתן לראות בין בלטי האלמוגים הפזורים לאורך שדות עשבי הים שבאתר זה להקות קטנות של דגי שונית צעירים וקטנטנים, שלרוב אנו רואים אותם כבודדים כאשר הם בוגרים: נצרנים חומים, פיקסונים ים-סופיים, ופרפרונים שונים לעיתים בלהקות של כ 10 – 20 פרטים ובגודל של סנטימטרים בודדים בלבד.
 
ציוד עזר: כדאי להצטייד במצפן, במיוחד אם מתכננים להתרחק מעט ממבנה המסעדה עצמו.
 
עזרה ראשונה: חוף קיסוסקי, קניון מול הים.
 

שומרים על הטבע: >>>>> לכללי ההתנהגות כוללים את כל מפרץ אילת. יחד עם זאת יש להקפיד במיוחד בתחום שמורת האלמוגים ושונית תמר.

  הוראות בטיחות: כתום לצוללים בעל כוכב אחד (OW) או שניים (AOW) ללא ניסיון רב מכיוון וזוהי צלילה רדודה באזור בו תנועה ערה של כלי שיט במהלך היום. מומלץ לצולל/ת כוכב אחד ולצולל/ת שני כוכבים ללא מספיק ניסיון להיות מלווים בצולל/ת מנוסה או צלילה מודרכת. לצוללים בעלי הסמכה גבוהה יותר או ניסיון רב יש אור ירוק. הכניסה לאתר צלילה זו עלולה להיות משופעת בקיפודים – אנא היזהרו שלא לשבור את קוציהם (וגם לא להידקר כמובן...)

מצאת טעות בכתבה? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו >>>>iDive@iDive.co.il

 
צילומים מאתר המסעדה