הגעה לאתר: חוף הויליג'

חניה לרכב פרטי: יש חניון בתשלום (כחול-לבן) 

גישה לנכים: קיים שביל בטון המוביל עד לקו המים.
 בגלל המרחק יש לקחת בחשבון את המאמץ הנדרש להגעה לתחילת האתר.

כניסה למים: עם סירה דרך אחד המועדונים.
כניסה מחוף הויליג' כמו שנכנסים לאתר הסטי"ל.

הצלילה: צלילה בשטח אלמוגים ענק, לא רדוד כלל, המגיע לעומק של 30 מטר.
ריכוז גבוה של אלמוגי אבן יפים, טקסטורות מענינות וכמובן קיימים גם הדגים שסובבים אותם. מידי פעם כדאי להעיף מבט סביב למקרה שיעבור עטלף ים, צב ים או דולפין.
מסלול הצלילה: הגעה לאזור חרטום הסטי"ל ומשם העמקה לכיוון צפון מזרח.
השטח משתנה מקרקעית חולית למשטח מכובד של אלמוגים צפופים. מומלץ להגיע עד לקצה המזרחי, למפגש עם האזור החולי ולבצע מעקף שלם של האתר ולחזור דרך הסטי"ל במידה וכמות האויר מספיקה.

 


איור: טוני מלמקוויסט

דיירי המקום: האתר מאופיין בעיקרו בבלטי אלמוגים שצפיפותם גבוהה עד כדי כך שקיים רצף גושי אלמוגים על פני שטחים נרחבים. פה ושם נגלים שטחים חוליים ומהם עולים גבוה מעל משטחי האלמוגים נולים (בלט אלמוגים) בגדלים שונים. בלטים אלו גדלים לגובה של מטר שניים, ואף יותר. 

אתר זה משופע במופעים שונים המרתקים את עין הצולל ומצלמתו כתוצאה ממגוון צורות  הגידול של מיני אלמוגים שונים הגדלים אחד על השני. כך אנו מקבלים דוגמאות מרתקות של פיסול תת ימי מעשי ידי הטבע. בתחומי העומק נפוצים אלמוגים כדוגמת המגשון, פרחית או דקון בעלי צורת גידול מרפדת או כאלו היוצרים מעטפות ושכבות עגולות אחת מעל השניה.  
 
כאן נמצא בעיקר דגים טיפוסיים למיים עמוקים ובהם פזית פסוסה ונסיכית פסוסה (גניקנטוס). בין האלמוגים דגי שונית יפים וצבעוניים כדוגמת פזיות ים סוף, כרומיות ועוד, אולם כמותם וצפיפותם קטנה יותר ממה שאנו רגילים לראות בינות האלמוגים במים הרדודים (תמיד ישנן הפתעות). 
בולטים במיוחד דגי קיסר הכתם גדולים. תמנונים וכפנים נצפים מידי פעם.

ציוד עזר: מצפן, נקניק סימון+ספול

עזרה ראשונה: פינוי מהכניסה לסטי"ל ולבקש סיוע ממרינה דייברס

שומרים על הטבע: >>>>> לכללי ההתנהגות הכוללים את כל מפרץ אילת. יחד עם זאת יש להקפיד במיוחד בתחום שמורת האלמוגים ושונית תמר.

רמת צלילה:
אדום לצוללי OW או AOW ללא נסיון 
ירוק לצוללי AOW ומעלה בלבד עם נסיון בצלילות עמוקות וארוכות


  הוראות בטיחות:  כל האזור נמצא מול המרינה וקיימת תנועה ערה של סירות. יש להקדיש תשומת לב מרובה לכמות האויר עקב המרחק מהחוף. אין לעלות לפני המים. במקרה חרום יש להציף נקניק סימון.

מצאת טעות בכתבה? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו >>>>iDive@iDive.co.il

 

צילומים מראה אתר צלילה