חוף הדקל הינו חוף מאורגן שבו ניתן למצוא אטרקציות רבות למטייל ולצולל. לחוף זה מגיעים הרבה מאוד צעירים, במיוחד בסופי שבוע. 
צפונית לחוף הדקל נמצא 'חוף החשמל' שבו פעילות רבה של סירות וגלשנים. בחלקו הדרומי נמצא מועדון צלילה 'פלמידה', דרומית למועדון הצלילה ממוקם נמל אילת שהוא אזור סגור למטיילים ולצוללים.
הרצועה הימית מול החוף מאפשרת כניסה נוחה למשנרקלים וניתן לראות בעלי חיים וריכוזי אלמוגים בודדים. כאשר מעמיקים ועוברים את האזור החולי משתנה קרקעית הים ומקבלת נוף של ואדיות וגבעות המאפשר לצולל הספורטיבי אתר צלילה מאד לא שיגרתי.
הקרקעית מכוסה בגושי אלמוגים רבים שצפיפותם משתנה לאורך הצלילה, קיימת אנדרטה אחת, רשתות ועוגנים עליהם התיישבו אלמוגים שונים. כאשר מעמיקים באחד הוואדיות הוא מקבל נוף קניוני יותר והאזור הופך ל'גן עדן' לצוללים הטכניים.
 
הגעה לאתר: מגיעים לחוף הדקל
 
חניה לרכב פרטי: קיימת חניה מסודרת מול חוף הדקל
 
גישה לנכים: עם עזרה ניתן להגיע לחוף הים ולצלול
 
כניסה למים: דרך מועדון הצלילה 'פלמידה'
 
הצלילה: אתר הצלילה הינו אתר מדהים ואופיו ומתאים לכל פעילות צלילה מדרגת שני כוכבים ועד צלילה טכנית מקצועית. 
בעומקים של הצלילה הספורטיבית ניתן לראות שטחים שקרקעיתם חולית, גבעות סלעים עם אלמוגים ודגה רבה, חפצים שנזרקו לים כגון כיסאות, אופניים, תמרורים ורשתות ברזל.
 
צוללים טכניים בעומקים של מעל 40 מטר יכולים לאתר מדרונות זקופים, כמעט אנכיים, מלאים באלמוגים. כאשר מעמיקים לעומקים של 70 מטרים ניתן לזהות התרוממות של סלעים בודדים מרובים שעולים מעל קרקעית חולית כ- 10 מטרים. במקום פסולת תעשייתי רבה כגון צמיגים גדולים, צנרת ורשתות מתכת שכנראה נפלו מדוברות עבודה בנמל, עוגנים מסוגים שונים ודוברות קטנות שכנראה שימשו פלטפורמה לעבודות ימיות. 
 
לצוללים טכניים עם סקוטרים האזור הינו 'גן עדן'. מזרחית לשטחים אלו, קרקעית הים חולית ומעמיקה בצורה הדרגתית. כדי להגיע לעומקים גדולים יותר נדרש לצלול עם סקוטר דקות ארוכות ושוב מגיעים למדרון סלעי שיורד לעומק של כ-120 מטרים ומשם שוב שטח חולי עם שיפוע מתון מאוד.


איור: טוני מלמקוויסט
 
מסלול הצלילה: הכניסה לים מאוד קצרה, מסודרת ונוחה הישר ממועדון הצלילה. לאחר בדיקות בן הזוג לצלילה, צוללים לכיוון מזרח על פני השטח החולי. בדרך ניתן לזהות פסולת בניין רבה ועוגנים שונים. כאשר הקרקעית מעמיקה ניתן לזהות גם מצפון וגם מדרום מדרון סלעי מכוסה באלמוגים. עמוק יותר בצד הצפוני ניתן לראות רשת ברזל גדולה ודגים רבים שמצאו את ביתם וכמובן אלמוגי  אבן ואלמוגים רכים. אם ממשיכים אל השטח החולי מגיעים לתמרור המורה על הגבלת מהירות של 30 קמ"ש ומסמן את גבול הצלילה הספורטיבית. כאשר צוללים מקצה המדרון לכוון דרום ניתן להגיע אל אנדרטה שהוצבה ע"י צוללים לזכרו של הצולל הטכני גרגורי פריבוש ז"ל שחלם תמיד לצלול ולהיות בין הצוללים הטובים ביותר תמיד.
 
צוללים טכניים ממשיכים על אותה קרקעית חולית עד לעומק של כ- 45 מטר ושם מגיעים לפיצול וודיות. בצלילה צפונה מנקודה זו ניתן להגיע ל'קיר הצפוני' - מדרון תלול יפיפה עם כמות גדולה של אלמוגים. במידה ופונים לכוון דרום מזרח, מעמיקים לעומק של כ-60 מטרים (קרקעית הים שטוחה) וממשיכים עד שמגיעים לקיר הסלעים המתרומם מעל פני הקרקעית כ-10 מטרים.
 
דיירי המקום: דגי שונית רבים, בצבעים שונים, החיים בין רשתות הברזל שהפכו עם הזמן חלק משונית האלמוגים. ניתן לזהות זהרונים, מורנות ודקרים. באזור הרדוד ניתן לזהות על פני החול דגים ממשפחת סוליתאים שבקלות ניתן לפספסם, תוכינונים ומינים נוספים. 
 
ציוד עזר: ציוד בסיסי של צולל ספורטיבי/טכני מספיק לצלילה מסוג זה (חייב מצפן) מומלץ לקחת סקוטר ( DPV- Diver Propulsion Vehicle) ו'לטייל' במדרונות האזור.
 
עזרה ראשונה: להגיע לחוף ופינוי  אם נדרש.

שומרים על הטבע: >>>>> לכללי ההתנהגות כוללים את כל מפרץ אילת. יחד עם זאת יש להקפיד במיוחד בתחום שמורת האלמוגים ושונית תמר.

  הוראות בטיחות: אתר הצלילה מתפרס על פני שטח רחב ובו פסולת רבה וחפצים שנזרקו לים. יש להימנע מלהתקרב ולהזיזם 
הצלילה נוחה לצוללים בכל רמות אך בשל אופיו וקרבתו לנמל אילת ותנועה של כלי שיט באזור, יש לנקוט במשנה זהירות ולרדת למים בצלילה מודרכת או לאחר תדריך.

מצאת טעות בכתבה? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו >>>>iDive@iDive.co.il

 

צילומים מחוף הדקל