בכל לילה מתרחשת בים תנועה גדולה של אורגניזמים ימיים רבים שמרביתם בעלי חיים קטנטנים הנקראים בשם הכללי - פלנקטון. במהלך היום, בשעות האור, הם שוהים במעמקי הים בכדי להסתתר מטורפים פוטנציאליים ואילו בלילה עולים אל פני הים בכדי למצוא מזון לעצמם. בעלי חיים אלה לא מגיעים לאזור החוף ולשוניות האלמוגים וצלילות 'מים שחורים' זאת הדרך היחידה לצפות בהם מתחת לפני המים.

צלילות 'מים שחורים' הן צלילות שמתבצעות בים הפתוח, הרחק משונית האלמוגים, כשהצוללים שוהים בעומק של כ 10-15 מטרים בסמוך למצוף ועליו מתקן תאורה מיוחד שמושך אליו בעלי חיים ממעמקי הים. הצלילות מתאימות לצוללים מנוסים בלבד בעלי שליטה מעולה ביכולת הציפה וההימצאות שלהם, מאחר ועליהם למקם עצמם בעומק מסוים בטיחותי ללא כל נקודת ייחוס ואחיזה כלשהי כדוגמת קרקעית הים או סלע בולט.

הגעה לאתר: הפלגה קצרה למים עמוקים בסירת מנוע.

גישה לנכים: כן, דרושה מעט עזרה בכניסה ויציאה מהמים דרך הסירה.

נקודת כניסה: צלילה מסירה.

הצלילה: צלילה רדודה לעומק של כ 10-15 מטרים למשך כשעה. הצלילה מתבצעת בסמוך לאנך עליו מוצבים פנסים חזקים במיוחד שמושכים אליהם את בעלי החיים מרחבי הים. 

דיירי המקום: בין היצורים הקטנים אותם ניתן למצוא בצלילות אלו קיימים דגים בתחילת דרכם כשהם עדיין לא בוגרים מבחינה אנטומית ושונים במראה שלהם מזה של הבוגרים. רובם לא נצליח לזהות כלל ללא עזרתו של ביולוג ימי מומחה! בנוסף לדגים ניתן למצוא חשופיות קטנטנות שמרחפות במים, תמנונים ודיונונים צעירים וגם פרטים בוגרים שמגיעים לחפש טרף באור הפנסים, שרימפסים שונים וצדפות צעירות המרחפים במים. למעשה כמעט כל יצור החי במפרץ אילת המרחף בשלב הראשון של חייו במים יכול להופיע בצלילות אלו!
 
ציוד עזר: פנס ראשי ופנס לגיבוי לצלילות הלילה. מומלץ גם סטיקלייט או פנס צבעוני לסימון הצולל.

עזרה ראשונה: על סירת הצלילה

שומרים על הטבע: >>>>> לכללי ההתנהגות כוללים את כל מפרץ אילת. יחד עם זאת יש להקפיד במיוחד בתחום שמורת האלמוגים ושונית תמר.

  הוראות בטיחות: הצלילה מתאימה רק לצוללים מנוסים במיוחד. כל חריגה בעומק, תקלה בציוד, לחץ נפשי או תקרית אחרת עלולים להביא למצב בלתי נשלט של הצולל כשהוא בלב ים, בחושך, במים עמוקים מאד! רק המתאימים לכך מבחינת ניסיון ורמה יוכלו להשתתף בצלילה זו. בצלילת לילה יש לדווח לחיל הים בטלפון: 08-6366479 

לתיאום הצלילה יש לפנות לבועז סמוראי באתר www.aquasamorai.com

מצאת טעות בכתבה? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו >>>>iDive@iDive.co.il

צילומים במים שחורים