איך מגיעים : דרך מצריים , מיד אחרי ריף הדולפינים  פונים בכיכר  מזרחה לכוון מגרש החניה.

מיקום  האתר: המרחב הימי שמדרום לשטח לריף הדולפינים , משני צידי מזח 1 (מזח צפוני של קצא"א) 

אפשרויות החניה:  חניה בשפע , בתשלום (לא לשכוח פנגו , כי העירייה  חובבת דוחות)

נגישות : השטח כיום נגיש ממש עד לקו המים , העירייה מבצעת שיפוצים נרחבים בשטח.

 הדרך למים:  מהחניה יש שביל נוח עד לקו המים , נהוג להתארגן עוד בחניה , לעלות על הציוד , ויאללה למים  . החוף עצמו מזכיר את חופי נואיבה של פעם ... שקט פראי  ומזמין.

כניסה למים: כניסה נוחה דרך מעבר מסומן במצופים. המים מגיעים מהר מאוד לגובה החזה ועולים על הסנפירים  

 הצלילה:  נהוג לצלול בתחילה  מזרחה וצפונה לכיוון ריף הדולפינים , יש שם מספר בלטים , הקרקע חולית עם שאריות אלמוגים. עמודי ברזל מלאים באלמוגי אבן ואלמוגים רכים , הפתעות על ימין ועל שמאל ...מפעם לפעם נראה שיירי בניה, גדרות וברזלים שנותרו מהימים בהם המזח היה פעיל. 
דרגות הצלילה באתר: בעלי כוכב ראשון ישמחו לצלול בשטח הרדוד, יש אלמוגים , יש את העמודים , יש את הדולפינים ...
בעלי כוכב שני ישמחו לגלות את המעמקים  הכמעט בתולים , עם הרבה מאד אלמוגים , דגים שונים , והפתעות .
והצוללים הטכניים, לכו לחגוג. מהר מאוד מגיעים שם למעמקים של 40 ++ ( לא חקרתי את זה ממש לעומק )

דיירי המקום: זה החוף של הדולפינים. הם בעלי הבית בשטח הימי הזה ויש להתייחס בהתאם. דגים מכל הצורות והמינים , תמנונים , דקרים , דגי זכוכית ... לפעמים  קולטים  רקדנית ספרדיה שבאה לבקר ,או עקרבנונים  ענקיים, וכמובן דולפינות חסרי מנוח שנהנות להציק "לצוללים  תמימים" 
כן, כאב הלב כל השנים לראות את החוף הזה סגור, וכשפתחו אותו פשוט היה מדהים. במציאות זאת מזבלה מעוטרת בהרבה פסולת מתכתית , צינורות ישנים , ציוד שהושלך מהאוניות, בקבוקים בני 40 שנה וכדומה. כולם מעוטרים באלמוגים יפים שהתיישבו עליהם. קונצרטינות מלאות באלמוגים , ענני דגיגים בין לבין .. פשוט  הטבע במלוא הדרו. 
 אבל , לא על זה אני מדבר .


צילום: ד"ר תום שלזינגר                                                                                                             צוללים בחיפוש אחר "הפתעות" על עמודי המזח            

העיקר הם העמודים ועולם החי שריכזו עליהם וסביבם. דגי הזכוכית (גרזינית עדינה) המסתתרים בין העמודים. אלמוגים מרהיבים  והרבה טבע לא מופרע שהזמן עשה לו טוב .
במסגרת ההפתעות מגיעה אלינו נענע  שהיא הדולפינה אלפא של ריף הדולפינים . היא בודקת את השטח , ורק אחרי כן מרשה לשאר לבוא . והם מגיעים , רוצים צומי , רוצים ליהנות מהפלאשים של המצלמות , רוצים להראות לנו  שהן יודעות לעשות שטויות . והכי הכי ... עפות  או שוחות על עצמן ....

אחרי שמיצינו  את הדולפינים , ממשיכים בצלילה  דרומה , אל עמודי הקשירה  והעגינה.  בבסיס העמודים נבנו תילים  וסביבם תמיד מוצאים חיים , נופים ותמונות עוצרות נשימה. במבטי בוחן  אפשר לגלות שם  רקדניות ספרדיות שמתחבאות במעמקים, סוסי ים מפלצתיים וכל מה שאתה באמת מחפש .

השאלה כמה זמן עוד יישאר המקום היפה הזה  ומתי יתחילו  שם האינטרואים להרוס כל חלקה טובה ...


ציוד עזר לצלילה: ... מצב רוח טוב , הרבה מים, אווירה טובה , מומלץ שלא להביא סקוטר , כי זה מלחיץ את הדולפינים ,  מצפן מומלץ . והרבה אוויר ...

שומרים על הטבע: >>>>> לכללי ההתנהגות כוללים את כל מפרץ אילת. יחד עם זאת יש להקפיד במיוחד בתחום שמורת האלמוגים ושונית תמר.

  הוראות בטיחות: כתום לצוללים בעל כוכב אחד (OW) או שניים (AOW) ללא ניסיון רב מכיוון וזוהי צלילה רדודה באזור שטח נמלי בו תנועה ערה של כלי שיט במהלך היום.
למקום מגיעות ספינות או סתם גולשים וחותרים שרוצים לפגוש את הדולפינים. מומלץ לצולל/ת כוכב אחד ולצולל/ת שני כוכבים ללא מספיק ניסיון וזו הפעם הראשונה שלהם באתר להיות מלווים בצולל/ת מנוסה או צלילה מודרכת. בצלילת לילה יש לדווח לחיל הים בטלפון: 08-6366479 

חברים לא לשכוח. הים של כולנו. תשמרו עליו!

מצאת טעות בכתבה? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו >>>>iDive@iDive.co.il

 

צילומים באתר קצאא